Н яма открити нарушения на строежа на плажа "Алепу". Това констатираха експертите на строителния надзор в Бургас, които направиха сутринта извънредна проверка на строежа. Там строителството на ваканционно селище беше забрането в началото на февруари, а единствено инвеститора може да извършва брегоукрепителни дейности.
Дейностите са само по брегоукрепването на мястото, посочи началникът на РДНСК инж. Милен Ненчев.
През почивните дни в социалните мрежи имаше сигнали, че на брега край плаж "Алепу" отново се излива бетон. При предишните проверки стана ясно, че има нарушения и че строителните дейности са засегнали част от плажа, предаде NOVA.
В края на януари месец, след зрителски сигнали и показани репортажи от страна на медиите, на място пристигна ръководството на Националния строителен контрол. Тогава строежът беше спрян за една седмица. От ДНСК казаха, че в най-кратки срокове трябва да се завърши брегоукрепването, иначе самият път ще падне в морето. След констатираните нарушения, през януари, ДНСК издаде предписание до кмета и главния архитект на Община Созопол да се коригира строителното разрешение.
Кметът на Община Созопол Панайот Рейзи заяви, че очаква да ДНСК да извърши проверката и едва тогава, ако има констатирани нарушения, ще коментира темата.
От фирмата изпълнител посочиха снощи, че се строи напълно законно, спазени са всички процедури, няма промяна в инвестиционното предложение.
Плажът "Алепу" е защитена зона и има местообитание на защитени видове птици, които на 1 март започнаха да гнездят. Това беше и срокът, в който строителните дейности трябваше да бъдат спрени. „Намираме се в зона Натура 2000, комплекс „Ропотамо”. Това е местообитание на един от видовете, който е предмет на опазване – дъждосвирец. Сега той е възпрепятстван да гнезди. Освен него, това е и местообитание и на обикновения пчелояд. Това беше едно от местата, на което тази птица гнездеше, това сега е невъзможно. Аз се надявам, че наистина всичко ще бъде само брегоукрепване”, заяви д-р Петър Янков от Българско дружество за защита на птиците.
По думите му този строеж и очакваните инвестиционни строежи ще представляват заплаха за защитените видове и тяхното местообитане. „Евентуалното наличие на сгради ще бъде проблем за тяхното опазване”, каза още той.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!