Н ад 90 български представители на академичната общност, заети в системата на висшето оброзавоние или научни институти в България и чужбина, се обявиха срещу наскоро приетите от Народното събрание промени в Закона за предучилищно и училищно образование, с които се забранява „извършване на пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи свързани с“ нехетеросексуална ориентация, наречена от вносителите на законопроекта „нетрадиционна“.
Това става чрез писмо, все още отворено за присъединявате онлайн, съобщиха от Български хелзинкски комитет.
„Изразяваме особено силно солидарността си с всички ученици и подрастващи, които се чувстват засегнати понастоящем или ще бъдат засегнати в бъдеще от въпросните изменения. Като учени и мислители, занимаващи се с изследване на обществени, политически, етически и други въпроси от областите на хуманитаристиката, социалните, медицинските, точните науки и други области на човешкото познание, остро осъждаме очевидно дискриминационния характер на измененията в ЗПУО. Измененията са обществено зловредни: те ще доведат на свой ред до изменения в междуличностните и социалните отношения между всички страни: между ученици и ученици, ученици и учители, ученици и родители, родители и учители, между самите родители, както и до абсурдни и човеконенавистни конфликти вътре в самата професионална общност. Тези конфликти със сигурност ще имат умножаващи се последици и няма да се ограничат само и единствено до т.нар. „нетрадиционна сексуална ориентация“, посочва се в писмото, в което „нетрадиционна сексуална ориентация“ е определено като „псевдопонятие“.
Синодът благодари на депутатите за закона срещу пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация
„Опасяваме се, че одобрението на нововъведените изменения ще има бъдещи възможни последствия и обхват, който в обозримо бъдеще може да бъде разширен и върху образователния процес във висшите учебни заведения, научните изследвания, тяхното финансиране, международните сътрудничества с ЕС и други чуждестранни научни инфраструктури, програми и т.н.“, пишат още от академичната общност.
Инициатори на писмото са философът Станимир Панайотов и докторантът по социология Стойо Тетевенски.
Междувременно тази седмица бяха обявени редица протести срещу закона пред българските посолства или консулства в чужбина.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!