Ж ители на ловешкото село Карлуково спонтанно излязоха вчера на протест. Причината за недоволството им е, че тонове пестициди и отрови са изложени на открито. Местните искат да се извозят опасните отпадъци и вещества възможно най-бързо.
Спират принудително изгарянето на отпадъци в ТЕЦ "Бобов дол"
Дори се стигна и до напрежение между кмета на селото, фирмата, която извозва отпадъците и хората.
Има ли опасност за местните жители и какво всъщност се случва в Карлуково?
"През последните няколко дни забелязваме, че от 70 тона, пестицидите сега са станали около 140 тона. Стоят навън, без охрана и без осветление", споделиха жители пред NOVA.
В Северна Македония тонове боклуци от България
Te са изключително притеснени, тъй като се опасяват, че въпросните отпадъци ще навредят на здравето на цялото население в Карлуково.
"Притесняваме се от тези пестициди, които вредят на цялото население. Тук е безстопанствено. Какво би станало, ако някой запали тези бидони? Искаме те да бъдат премахнати, защото имаме деца тук", посочват протестиращите.
Гешев разпореди специален надзор на разследванията на внос на боклук
Кметът на Карлуково Васил Тодоров от своя страна заяви, че е в постоянен контакт с отговорната фирма, но за подобни бидони, пълни с пестициди, научил едва сега от демонстрантите.
"Надявам се до края на месец февруари всичко да е приключено. Не се носят пестициди, а амбалаж", категоричен бе пъл кметът на Луковит Иван Грънчаров.
Хората твърдят, че фирмата, която е наета да унищожи отпадъците, извозва товари и през нощта. Въпросната компания е от Хърватска. Наета е по българо-швейцарска програма да унищожи складираните от 30 години край Карлуково отрови. Подизпълнителите на фирмата са от Македония. Те отрекоха, че внасят в склада още пестициди. Работели денонощно за изкарването им в нови бидони.
Кметът на Карлуково Васил Тодоров твърди, че още миналата година са започнали действия по премахване на пестицидите и хербицидите. От РИСОВ твърдят, че те са 61 тона, допълва той.
От фирмата и общината уверяват, че всички опасни отпадъци ще бъдат извозени от селото до един месец.
Проблемът с боклука
Миналата седмица Районната прокуратура във Враца започна досъдебно производство за откритите отпадъци, съхранявани не по установения ред в приземен етаж на сграда, намираща се на ул. "Околчица" в града.
Тя е склад на бившия военен завод "Гаврил Генов" във Враца, който не работи повече от 20 години. Опасните вещества бяха открити при проверка по сигнал от експерти на Регионалната инспекция по околната среда и водите и служители на Областна дирекция на МВР. Установи се, че отпадъците са тонер касети и техни компоненти, без ясен произход.
Теренът на площадката е отдаден под наем на дружеството "Рецикла" ЕООД – София. А по данни на РИОСВ – Враца дружеството няма издаден регистрационен документ по чл. 35 от Закона за управление на отпадъци за извършване на дейности по временно съхранение от страна на Регионалната инспекция. По време на проверката голяма част от отпадъците бяха опаковани и представителят на фирмата, собственик на терена, гарантира спазването на срока за тяхното транспортиране до лицензирана площадка.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!