П овишени са средствата, предвидени за детско и майчино здравеопазване, каза пред журналисти министърът на здравеопазването в оставка Асена Сербезова.
Увеличени са цените на 67 клинични пътеки, по които се лекуват децата, като увеличението на средствата е с 36 на сто. За детско и майчино здравеопазване в специализираната извънболнична помощ са предвидени почти 50 млн.лв., а допълнително са осигурени и повече средства за посещение в дома на новородено дете до 14 дни след изписването му.
По думите ѝ за тази дейност са предвидени 350 хил.лв. За профилактични прегледи на деца са осигурени 32 млн.лв., което е с 32 процента повече спрямо миналата година, допълни министър Сербезова. Предвидени са и нови дейности в профилактичните прегледи на деца до 18 г. Общо за тази година са осигурени 280 млн. лв. за детско и майчино здравеопазване, добави министър Сербезова.
България е на второ място в ЕС по ниво на детска смъртност, посочи още Сербезова. Тези показатели са различни в различните области в страната, като най-изоставащи са областите Сливен, Видин и Силистра.
За бременните жени се предвиждат два допълнителни ехографски прегледа за проследяване на бременността, ехографско изследване за фетална морфология за всички бременни, както и изследване за хепатит С, посочи тя. За здравнонеосигурени бременни се предвиждат пакет от изследвания, четири прегледа и две хоспитализации при необходимост по време на бременността.
Планират се национални кампании за превенция на употребата на алкохол, на наркотици, на тютюнопушене, като се предвижда и провеждане на съвременно здравно образование, каза още министър Сербезова. По думите ѝ се предвижда и повишаване на достъпа до скринингови програми – за муковисцидоза, за гръбначни изкривявания и за метаболитен синдром. Разработва се и план за скрининг на социално-значими заболявания, както и скрининг в областта на детското психично здраве, превенция на депресията и др.
Работна група разработва стратегия за детско-юношеско здраве, каза още министър Сербезова. Директорът на Специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митов“ – д-р Благомир Здравков, който е член на работната група, каза, че се очаква стратегията да е един от основните документи, който ще даде насока на развитието на детското здравеопазване. Групата работи по развитието на профилактичните дейности в детската възраст, като вниманието е насочено към здравословното хранене, ползата от кърменето.
По данни на СЗО българските деца са на първо място в ЕС по консумация на газирани напитки и сладки храни, допълни той. По думите му в детската болница се наблюдава значително увеличение на броя на децата с новооткрит диабет. Този показател би могъл да се подобри чрез контрол на храните в училищата и детските заведения, смята специалистът. Трябва да се повиши и контролът на продажбата на алкохол и тютюневи изделия на подрастващите, защото сред 11-годишните деца България е на второ място в ЕС по употреба на алкохол. На първо място е Франция, посочи още д-р Здравков.
Друг аспект в работата на работната група е промоция на активния начин на живот, подобряване на качеството и контрола на медицинската помощ. Има нужда от значително подобряване на педиатричната грижа в спешната помощ, каза още д-р Здравков.
По думите му има и голяма диспропорция в достъпа до педиатрична грижа в болниците в регионите в страната.
Това е и една от причините за по-високата смъртност в регионите на Сливен, Видин и Силистра, посочи още лекарят. В стратегията има залегнал план, в който се предвижда в различни региони да се изградят постоянни връзки чрез телемедицина между съществуващите педиатрични структури и болници с по-висока компетентност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!