И кономиката се развива, расте и на базата на това можем да си позволим да приемем проекта за допълни разходи по бюджета на МЗ. Това заяви премиерът Бойко Борисов преди заседанието на Министерски съвет.
Това са около 50 млн. лв. за повишаване заплатите на медицинските сестри, уточни Борисов.
Здравният министър Кирил Ананиев предложи МС да приеме постановление за допълнителни разходи в размер до 50 млн. лв. С тези пари ще се увеличат разходите по диагностиката и лечението и осигуряването на медицинска помощ за специфични групи от населението, добави още Ананиев.
В момента заплатата на медицинските сестри е средно около 720 лв., като в по-отдалечените и по-малките болници и възнаграждението е доста по-ниско.
С днешното решение на Министерския съвет се отпускат повече пари под формата на субсидия. Парите обаче трябва да отидат само и единствено за заплати. Така на практика от 1 юни минималната работна заплата за медицинските сестри става 950 лв., а повечето пари ще бъдат получени с фиша за месец юли.
"С направеното предложение ще постигнем начални заплати по колективния трудов договор от 950 лв. за медицинските сестри и не само затях, а и за професионалистите по здравни грижи", заяви здравният министър Кирил Ананиев.
Той припомни, че заедно с екипа му са направили задълбочен анализ на формирането и разпределението на разходите в лечебните заведения по икономически показатели, който показа наличието на сериозни деформации, в това число и при разпределението на разходите за персонал. „Отпуснатите днес от правителството средства ми дават реална възможност да финализирам работата по методиката за формиране разпределение на разходите за персонал. По този начин, от една страна, ще се повиши ефективността на разходването на средствата в болниците, а от друга страна ще бъде осигурена възможност за увеличаване на работните заплати на медицинския персонал“, посочи здравният министър.
До 15 май министерството ще представи пред асоциацията на професионалистите по здравни грижи и медицинските специалисти, които участваха в протестите, окончателния вариант на методиката. „Това вече ще означава, че имаме реалното разпределение на ресурса по отделни лечебни заведения, останалото вече е въпрос на прилагане от страна на ръководствата на съответните лечебни заведения“, обясни Кирил Ананиев.
От думите му стана ясно, че една от основните причини за днешното решение на Министерския съвет е демографският проблем в страната, както и наличието на региони, в които достъпът до здравеопазване е затруднен заради отдалеченост, високо планинско разположение или трудна достъпност.
Ананиев обърна внимание, че Министерството на здравеопазването си е поставило за цел да създаде необходимите условия, при които да работят медицинските специалисти, както и да подобри организацията по професионалната квалификация и преквалификация на медицинските специалисти, така че тя да отговаря на европейските практики.
От своя страна финансовият министър Владислав Горанов заяви, че българската икономика отбелязва ръст в почти всички сектори. Очакванията за българската икономическа ситуация се подобряват. Ръст има в промишленото производство, в строителния сектор и в сферата на продажбите. За февруари има спад на безработицата до 6.2%, което е с 0.8% по-ниска спрямо същия месец на миналата година, съобщи още Горанов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!