Р аботниците от пътностроителните фирми и утре излизат на протест от 8.30 ч. пред сградата на Министерския съвет. В протеста ще се включи и тежката механизация, съобщи пред журналисти председателят на Управителния съвет на Българската браншова камара "Пътища" Стефан Чайков, след като днешният четвърти национален протест приключи, предаде БТА.
Ръководството на Камарата и собственици на фирмите,
които по-рано днес внесоха отворено писмо до служебния премиер Стефан Янев с искане на диалог по проблемите с неразплатените средства на фирмите и поискаха оставката на министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова, днес не бяха приети от премиера. От Камарата предупредиха, че протестите ще продължат всеки ден, докато не бъдат приети от премиера за намиране на трайно решение на проблема.
По думите на Чайков това означава да се обезпечат средства от държавния бюджет,
с които да се изплати поне част от дължимите от държавата на фирмите средства. Той повтори искането на Камарата - да бъдат получени поне 600 млн. лева до края на годината. Също така се настоява за решаване на казуса с договорите за текущ ремонт и поддръжка на републиканските пътища.
Чайков предупреди, че към момента няма как да се случи зимното почистване на пътищата,
защото за целта няма средства. Дори и при най-добро желание фирмите вече са обезкървени, има неплатени 62 млн. лева от миналия зимен сезон, а те се се хвалят, че са осигурили 100 млн. лева сега, каза Чайков.
Има съдебна практика,
според която лихвите по задълженията на държавата започват да текат от момента на внасяне на сертификатите за извършените дейности, затова ние ще внесем нотариални покани към Агенция "Пътна инфраструктура" /АПИ/ да си изпълни задълженията, ако това не стане, ще си потърсим средствата по съдебен път, коментира Чайков намерението на ръководството на Камарата по-късно днес да внесе нотариалните покани в АПИ.
По-рано днес работници и служители от пътностроителните фирми излязоха на четвърти национален протест
пред Министерски съвет. Този път той беше с тежка техника на жълтите павета в София. Сутринта, още по тъмно, десетки камиони се събраха на входа на столицата на булевард „Цариградско шосе”. Шествието им започна след 08:00 ч. и стигна до Министерски съвет, където паркираха. Бяха блокирани два булеварда - "Цар Освободител" и "Дондуков", информира NOVA.
След това представители на ръководството на Българската браншова камара "Пътища"
и собственици на пътностроителни фирми внесоха в Министерския съвет открито писмо до служебния премиер Стефан Янев. "В това писмо ние ясно показваме несъстоятелността на тезите на госпожа Комитова и основанието ни да искаме нейната оставка", каза председателят на Управителния съвет на Камарата Стефан Чайков пред протестиращите пред Министерския съвет работници от пътностроителните фирми.
"Надяваме се премиерът да вземе мерки,
да прояви разум и да възобнови диалога между бранша и правителството", допълни Чайков. Ще бъдем тук, докато постигнем търсените от нас резултати, обърна се към хората Чайков.
След като писмото бе внесено в МС,
Чайков коментира пред журналисти, че в него се оборват една по една "нелепите тези на госпожа Комитова" и се иска среща с премиера за намиране на трайно решение на проблемите в сектора. Към писмото има и правно становище от десет страници от известни български юристи, които ясно доказват юридическото основание за нашите искания, допълни Чайков.
В отговор на въпрос какви срокове са поставени от камарата
за решаване на проблема, Чайков каза, че сроковете са в прерогативите на премиера. Ако той иска да вижда тази гледка всеки ден пред Министерския съвет, ние ще продължим, допълни председателят на Камарата.
Той отново повтори, че предложението за разсрочване на дължимото на пътностроителните фирми за срок от две години е неприемливо за фирмите заради инфлационния натиск. След две години от тези пари ще са изчезнали най-малко 20 процента, изтъкна Чайков и допълни, че от Камарата на настояват да бъдат получени поне 600 млн. лева до края на годината.
В края на миналата седмица работниците протестираха
пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството, където собствениците на фирмите бяха поканени на преговори, които обаче не състояха, защото ръководството на ведомство отказа да разговаря с представители на фирмите. От браншовата камара посочиха, че за участие в разговорите са пристигнали и собственици на фирмите. След неуспешните преговори работниците се насочиха към сградата на Министерския съвет, където ръководството на Камара поиска среща със служебния премиер Стефан Янев.
Такава обаче нямаше.
Протестиращите поискаха оставката на министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова. По-късно през деня министър Комитова обяви на пресконференция, че от тази седмица ще се водят двустранни разговори със собствениците на около 21 пътностроителни фирми във връзка с разплащането от страна на държавата с компаниите за извършените от тях дейности по републиканските пътища.
Става дума за общо над 930 млн. лева,
от които фактурираните разходи са 222,5 млн. лева, а сертифицираните нефактурирани разходи - 710,5 млн. лева за дейности по текущ ремонт и поддържане на републиканската пътна мрежа. Тази сума се дължи и ще бъде платена, въпросът е да стигнем до споразумение за правилния начин, по който това да се случи, допълни на пресконференцията заместник-министър Валентин Граматиков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!