Рв витието на ситуацията в България през последните месеци сочи необходимостта от по-засилени действия за изпълнение на препоръките на комисията в редица области.
Това се посочва в поредния междинен доклад на Европейската комисия (ec.europa.eu) за България по механизма за сътрудничество и оценка. Днес той беше представен заедно с доклада за Румъния.
ЕК констатира, че санкциите срещу корупцията на високо ниво в България, измамите с еврофондове и организираната престъпност, не са достатъчни.
Даренията за МВР все още поставят въпроси за отчетността и финансовата прозрачност,
както и рискове за заобикаляне на правилата за обществени поръчки, пише още в доклада.
При представянето на докладите за България и Румъния говорителят на ЕК Марк Грей постави акцент върху нещо, което не е записано в тях, а именно
връзката им с шенгенското членство на двете страни,
съобщи БНР. Той припомни, че председателят на ЕК Жозе Барозу и комисарят по вътрешните работи Сесилия Малстрьом в последните месеци многократно са подчертавали, че за ЕК мониторинговият механизъм и Шенген трябва да се разглеждат отделно, че България и Румъния трябва да бъдат оценявани справедливо и обективно и че според Комисията двете страни са изпълнили изискванията за членство в Шенген и трябва да им бъде позволено да се присъединят.
Като пример за необходими промени беше посочен обсъждания в парламента
закон за отнемане на имущество,
който според ЕК трябва да има възможно най-широко приложно поле, като се опира на силни институции.
Според ЕК е необходимо да бъде предприет подробен анализ на пропуските в съдебната и следствената практика по важни дела, а повишаването в длъжност и атестирането в съдебната система следва да бъде напълно прозрачно и обективно.
Необходимо е
да се реформира процесът за избор на Висшия съдебен съвет
с цел постигане на по-голяма прозрачност и спазване на етичните норми, както и като важна стъпка към основна реформа на съдебната система.
Постановяваните решения и наказания по случаи, свързани с корупция по високите етажи, измами и организирана престъпност, които се разследват или които са на съдебна инстанция, трябва да демонстрират убедителните резултати, необходими за постигането на действителен възпиращ ефект, пише в доклада.
През следващите месеци са необходими допълнителни усилия за постигането на убедителни резултати и като принос за цялостната оценка на напредъка, постигнат от България по механизма от датата на присъединяването на страната към ЕС.
Комисията ще представи тази оценка през лятото.
В рамките на механизма за България бяха зададени показатели, сред които приемане на промени в Конституцията, които да премахнат всички двусмислия по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система; гарантиране на по-прозрачен и ефикасен съдебен процес чрез приемане и прилагане на нов Закон за съдебната власт и на нов Граждански процесуален кодекс; докладване за въздействието на тези нови закони и на НПК и Административнопроцесуалния кодекс, предимно за досъдебната фаза; продължаване на реформата на съдебната власт с цел повишаване на професионализма, отчетността и ефикасността; оценяване на въздействието на тази реформа и публикуване на резултатите всяка година.
Сред показателите е предприемането на професионални и безпристрастни разследвания по обвинения в корупция по високите етажи и докладване за тях; докладване за вътрешни проверки на публичните институции и за огласяване на имуществото на високопоставени длъжностни лица.
Комисията наблюдава също вземането на по-нататъшни мерки за
предотвратяване и борба с корупцията, особено по границите и в местното управление,
както и прилагането на стратегия за борба с организираната престъпност, която се съсредоточава върху тежките престъпления, прането на пари, както и върху систематичното конфискуване на имуществото на престъпниците.
Комисията следи също за докладване за нови и текущи разследвания, повдигнати обвинения и постановени присъди в тези области.
Премиерът Бойко Борисов заяви, че ще разчита на обединени усилия за по-добър доклад на ЕК за България през юли.
За съжаление най-тежките обвинения срещу България, намерили място в доклада, са тези, които съм чул от българи да говорят. Нашата вина е ясна, на предишните е ясна, надявам се до юли да се обединим, така че да имаме добър доклад, заяви премиерът след срещата си с еврокомисаря за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева и министъра по управлението на средствата от ЕС Томислав Дончев.
Премиерът призна в отговор на въпрос, че го боли за всяка критикувана система, а не само за съдебната. Премиерът припомни, че е
критикувал и вътрешния министър за нападките му срещу съдебната система,
както и самата съдебна система за забавяне на някои от делата.
Приказки, които българи изговарят за държавата си в Брюксел и Страсбург, всичко това се отразява в доклада, каза премиерът.
Попитан за критиките в документа за провеждането на изборите у нас, Борисов напомни за данните, давани от социологическите агенции, включително и на смятаните за опозиционни.
След като българите, в лицето на Станишев и на много такива, тичат в Брюксел и говорят това нещо, извадете си социологическите агенции какви резултати са давали, включително "червените" социологически агенции, каза премиерът.
В междинния доклад се констатира също, че новият специализиран съд за организираната престъпност е започнал да работи, Комисията за конфискация на имуществото, придобито по незаконен начин, е показала значителни резултати, а новата комисия за установяване и санкциониране на конфликтите на интереси е взела първите си решения.
Освен това България е предприела мерки за подобряване на съдебните практики, организацията на прокуратурата и сътрудничеството между различните органи.
Отново критичен евродоклад за България
В междинния доклад продължават забележките относно съдебната система, ВСС, закона за отнемане на имущество; Бойко Борисов се надява на по-добър доклад през юли
8 февруари 2012, 12:52
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!