В Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Уни хоспитал“ в Панагюрище беше открито първото лицензирано болнично вертолетно летище, от което ще се изпълняват полети за спешна медицинска помощ по въздуха.
Гвоздейков: Първият ни хеликоптер за спешна помощ ще започне тестови полети през ноември
Документите за регистрация на вертолетната площадка бяха връчени от Анелия Маринова от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация“ към Министерството на транспорта и съобщенията на управителя на болницата Явор Дренски, в присъствието на министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков, на официални лица и журналисти.
Те имаха възможност да видят и как ще се ползва болничното летище след като на него демонстрационно излетя и кацна хеликоптер.
"Нашето общество много отдавна очаква реализацията на проекта - спешна медицинска помощ по въздух. Само преди два месеца имах удоволствието да открия първата оперативна база от тази система. Изключително ми е приятно днес да връча документите за първото регистрирано болнично летище", каза по време на церемонията Анелия Маринова.
До края на годината България ще има сертифициран авиационен оператор за спешна помощ
Тя благодари на целия екип на лечебното заведение като посочи, че в папката, връчена на управителя на болницата, има регистри от "Гражданска въздухоплавателна администрация", в която болничното вертолетно летище е записано под номер едно.
Откриването на вертолетната площадка е част от започналия процес за осигуряване на спешна и животоспасяваща медицинска услуга за пациентите.
За успешното й сертифициране са покрити изискванията на Наредба №20 на транспортното министерство, която регламентира експлоатационната годност на летищата, лицензирането на летищни оператори и наземното обслужване.
Спешното отделение на МБАЛ "Уни хоспитал" отговаря на най-високото (трето ниво) на компетентност.
Гвоздейков: До средата на 2026 г. ще дойдат всички медицински хеликоптери
Наличието на болнично вертолетно летище е допълнителна възможност за навременно транспортиране на пациенти със политравматични състояния, сърдечно-съдови и мозъчно-съдови заболявания.
Времето за достигане до лечебно заведение е сред факторите за спасяване на човешкия живот и опазване на качеството му, информираха от болницата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!