В етеритари откриха незаконна ферма за прасета в Добрич. От днес в нея започва започна принудително умъртвяване на прасетата. Собственикът на незаконната ферма категорично отказваше да предаде прасетата си за умъртвяване, но настояваше за хиляда лева обезщетение на животно или доказателство, че те са болни от африканска чума по свинете, съобщи БНР
Органите на полицията премахнаха барикадата към обекта, за да осигурят достъп на ветеринарните лекари до фермата. Полицията осигури периметъра, а лекарите вече започнаха с умъртвяването по хуманен начин на животните. До сблъсък между органите на реда и собственика на животните не се стигна.
Умъртвените прасета ще бъдат загробени в горски терен близо до квартал "Рилски" в Добрич. В следващите дни от областната дирекция по безопасност на храните ще продължат проверките и всички открити прасета в стопанства от типа "заден двор" ще бъдат умъртвени и загробени, а стопаните им глобени между 150 и 1000 лв. според Закона за ветеринарната дейност.
Стратегия за контрол и ликвидиране на африканската чума по свинете обсъдиха днес в Стара Загора земеделският министър Десислава Танева и ветеринарномедицински експерти. Мерките за ликвидиране на заболяването ще бъдат приложими след като бъде ограничено разпространението му. Документът ще бъде окончателно готов, след като представителите институциите и научната общност постигнат съгласие по мерките.
В стратегията е заложено освен поетапно ликвидиране на заболяването и въвеждане на мерки за биосигурност. Министър Десислава Танева съобщи и че голяма част от населението доброволно е умъртвило животните си, които не са регистрирани във ветеринарните служби и на практика са незаконни.
„Държавата ще подкрепи мерките за дезинфекция, почистване, съответен период, в който нищо не се отглежда, правим модул за мерки за биосигурност, според големината на стопанствата. Тази тема е комуникирана да бъдат подкрепени, после при репопулацията, след съответния период да бъдат изградени, регистрирани и който има желания да отглежда домашни свине, те да са при мерките за биосигурност, предвид това, че вирусът е тук”, заяви Танева.
Обмисля се и промяна в Закона за ветеринарно-медицинската дейност. Предвижда се ветеринарните лекари да поемат отговорност за обслужване на животните в региона си. Необходимо е изменение и в Закона за лова, което да регламентира възможността при форсмажорни обстоятелства министърът на земеделието да може да удължи ловния сезон.
Три са мерките, около които се обединиха министър Танева, експертите и фермери от цялата страна - регистрация на всички животни, проверка от експертни групи на състоянието на всички свинекомплекси и ферми в страната и контрол на популацията на дивата източнобалканска свиня.
Министър Танева отбеляза, че африканската чума е бедствие за цяла Европа. До този момент у нас са установени 30 огнища на африканската чума и са засегнати 126 хиляди свине. Последните две огнища са в Силистренска област. Общо 15 на сто от поголовието в свиневъдството е засегнато, изтъкна министърът.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!