С 10 гласа "за" и само 1 "против" депутатите от Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред отхвърлиха ветото на президента Румен Радев върху закона за МВР и повторно одобриха оспорените от държавния глава текстове.
Радев върна за ново обсъждане част от текстовете, изразявайки несъгласие с разпоредби, които според него дублират охраната, осъществявана по закона за НСО.
Радев наложи вето на Закона за МВР
Според него идеята МВР също да охранява лица създава условия за неефективно и неефикасно използване на държавен ресурс, без гаранции за по-голяма сигурност.
За да изложи президентските мотиви в заседанието на комисията участваше Иванка Иванова, съветник по правните въпроси. Тя изрази безрезервно съгласие на Радев с общото усилие на законопроекта да бъде подобрена ефективността на правоохранителните органи , но оспори правна уредба за охраната на лица, изтъквайки отново аргумента за риск от дублиране на функции.
Поради служебен ангажимент извън страната от заседанието отсъстваше вътрешният министър Младен Маринов, но заместникът му Милко Бернер изрази пред депутатите подкрепа за промените в закона.
"Охраната ще се осъществява не по принцип, заради заеманата длъжност, а само при наличие конкретна заплаха за съответния служител", изтъкна той пред депутатите.
"МВР и сега извършва подобни действия. Съвсем наскоро мина европредседателството. Кой извърши охраната на лицата там, включително и на външни – МВР", подкрепи депутатът от ГЕРБ и ръководител на вътрешното ведомство Валентин Радев.
"Ние считаме, че това е правилно и има достатъчно яснота", допълни още той.
Скандал в парламента, отхвърлиха доброволческите отряди, ДПС: Победа за парламентаризма
Не подкрепяме мотивите за вето върху Закона за МВР. Това каза председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и народен представител от ПГ на ГЕРБ Пламен Нунев по време на обсъждането на президентското вето върху Закона за МВР, цитиран от Агенция "Фокус".
Той уточни, че ГЕРБ ще гласува за повторно приемане на Закона за МВР. "Оспорваните текстове отговарят на конституционната норма на чл. 105, ал. 2", каза още Нунев.
Пламен Нунев уточни, че практиката в българското нормотворчество дава примери на самостоятелно учредени структури за охрана. Председателят на Комисията даде пример със съдебната охрана. Той изключи твърдението за паралелна охрана в Закона за МВР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!