Н а 6 януари честваме и 171 години от рождението на поета-революционер Христо Ботев. В цялата страна се отбелязва тази дата. Едно от най-посещаваните места в Калофер е родната къща на Христо Ботев.
Роден е на 25 декември 1847 г. (нов стил - 6 януари 1848 г.) в гр. Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище. Октомври същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка.
През 1867 г. се завръща в Калофер, започва да проповядва бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калофер. По това време във вестник "Гайда", редактиран от П. Р. Славейков, е публикувано първото стихотворение на Хр. Ботев - "Майце си". От октомври 1867 г. живее в Румъния. Работи в Браила като словослагател при Димитър Паничков, където се печата в. "Дунавска зора". През следващите години се мести от град на град, известно време живее заедно с Левски.
През 1872 г. е арестуван за конспиративна революционна дейност и изпратен във Фокшанския затвор, но освободен вследствие застъпничеството на Левски и Каравелов. Започва работа като печатар при Каравелов, а по-късно като сътрудник и съредактор на революционния орган. Започва активната му дейност като журналист и под негова редакция започва да излиза новия орган на революционната партия - в. "Знаме". През 1875 г. съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката "Песни и стихотворения". Априлското въстание го подтиква да създаде чета, на която става войвода. От Гюргево се качва с част от четата на кораба "Радецки" и на 17 май принуждават капитана да спре на българския бряг. На 20 май 1876 г. е последният тежък бой - привечер след сражението куршум пронизва Ботев.
По време на турското робство къщата му е била опожарена до основи. Възстановена е през 1942-година. Малко предмети на семейството са оцелели – само два.
„Това е запазеният чакрък на баба Иванка. На този чакрък тя е прела фина прежда, а пък на шевната машина, която й е дадена, за да шие на чуждо, за да изкарва прехраната на голямото си семейство, особено след разобляването на нейния съпруг Ботьо Петков, тази шевна машина също се е запазила”, обясни Ася Николова, директор на Националния музей “Христо Ботев“- Калофер, предаде NOVA.
Единствените запазени лични вещи на Христо Ботев вече 171-години след неговото раждане, продължават да вдъхновяват и вълнуват българите.
„Джобният му часовник, писалищните му принадлежности, които включват една мастилничка от синьо стъкло, една поставка за перодръжки във формата на подкова и една попивателна. Но това са предмети светини и всеки ден от нашите посетители наистина с благоговение спира”, обясни още Николова.
Десетки дойдоха днес в Калофер, за да се поклонят пред подвига на великия българин.
Заради празника през целия ден Националният музей“Христо Ботев“ ще бъде отворен за посетители.
С тържествен общоградски ритуал старозагорци отбелязаха 171 години от рождението на гениалния поет и революционер Хpиcто Ботев пред паметника в парк „Митрополит Методий Кусев“.
Той бе организиран от Община Стара Загора и Старозагорския военен гарнизон. На ритуала присъстваха Иванка Сотирова, зам.-кмет на Община Стара Загора, Таньо Брайков, председател на Общинския съвет в Стара Загора, Гергана Микова, областен управител и заместникът й Красимир Червилов, бригаден генерал Костадин Кузмов, командир на Втора механизирана бригада, депутатът Георги Гьоков, Татяна Димитрова, началник на Регионално управление на образованието, общински съветници, граждани и много ученици.
Актьорът Ивелин Керанов припомни значението на живота и творчеството на Христо Ботев за възраждането на българския дух и рецитира емблематични за българина стихове на гениалния поет.
„Преди 171 години в Калофер се ражда един от титаните на революционната борба. Двама са най-големите герои в нашето историческо минало, двама са титаните на революционната борба- Васил Левски и Христо Ботев. Огненото слово на Ботев буди към непримиримост, към жажда за свобода. „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира“ – тези думи продължават да вдъхновяват българския народ, те са символ за промяна на робството, за негодувание срещу потисничеството. Тази непреклонна вяра, непоколебим дух и непримиримост към несправедливостта трябва и днес да ни води“, каза Иванка Сотирова. „Нека отново да се заредим с онази вяра, която да ни съпътства, с онази непоколебимост и непримиримост към несгодите и несправедливостта“, призова зам.-кметът.
Венци на признателност пред паметника на Ботев бяха поднесени от Община Стара Загора, Общински съвет Стара Загора, областен управител, Втора механизирана бригада. Цветя положиха и представители на политически партии, обществени организации, много граждани.
В ритуала участваха Военният духов оркестър, знаменна група и почетна рота от Втора механизирана бригада.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!