Н авършват се 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти.
152-рата годишнина от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана на 18 и 19 февруари с военни и общоградски ритуали с участието на представителни военни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Командването за логистична поддръжка, Националната гвардейска част (НГЧ), висшите военни училища, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната.
Кой е Васил Иванов Кунчев
Васил Левски е български революционер, идеолог на българската национална революция, организатор и ръководител на българското националноосвободително движение, сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА.
Той е участник в Първа българска легия (1861-1862), където заради храбростта и ловкостта му е наречен Левски. Учител във Войнягово, Карловско и в с. Ени кьой, Тулчанско (1864-1867). През 1867 г. се прехвърля в Румъния, за да се включи в подготвяните за преминаване в България въоръжени чети. Включва се във формирането на Втора българска легия (1867-1868).
Васил Левски осъществява две обиколки в България - първата от 11 декември 1868 г. до 24 февруари 1869 г. и втората - от 1 май до 26 август 1869 г., по време на които изгражда първите революционни комитети в България - в Ловеч, Плевен, Карлово и Сопот.
През есента на 1869 г. участва в създаването на Българския революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ, Румъния. На 27 май 1870 г. отново се връща в България и изгражда Вътрешната революционна организация (ВРО) в страната. На Общо събрание на БРЦК в Букурещ (29 април - 4 май 1872) е утвърден за "главен апостол на цяла България, Тракия и Македония", след което напуска Букурещ и продължава апостолската си дейност в българските земи.
На 27 декември (стар стил) 1872 г. е заловен от турските власти в Къкринското ханче. От 5 до 10 януари (ст. ст.) 1873 г. е разпитван от Специална следствена комисия, която на 14 януари (ст. ст.) изготвя заключителния протокол, с който предлага да бъде осъден на смърт. На 22 януари (ст. ст.) със султанска заповед на Абдул Азис смъртната му присъда е потвърдена. На 6 февруари (ст. ст.),18 февруари (нов стил) 1873 г. е обесен в покрайнините на София от турските власти. По традиция всяка година на 19 февруари се отбелязва годишнината от смъртта му, когато в цялата страна се организират тържествени чествания.
Възпоменателни церемонии
Отбелязването на годишнината в Карлово започна в 9:00 ч. с архиерейска света литургия в църквата „Св. Богородица”, в която Левски е бил ръкоположен за дякон и е служил близо четири години. Стотици българи от цялата страна се очаква да посетят родната къща на Васил Левски.
„В малкото оставени от него документи, Левски е оставил ценни завети, в които ако слушаме – бихме постигнали много. Левски ни завеща да живеем заедно от всички етноси с общи закони”, коментира директорът на Националния музей „Васил Левски” Дора Чаушева в ефира на „Здравей, България”.
„Левски е възпитан и израснал като личност в Карлово. В Националния музей „Васил Левски” идват млади българи, които да се запознаят с живота и делото на Апостола”, добави кметът на Карлово Емил Кабаиванов.
В село Къкрина отбелязват деня с възстановка на залавянето на Апостола в Къкринското ханче. Владимир Брязов от клуб „Традиция” сподели, че организацията на събитието е много добра.
Пламен Мяшков от Регионалния музей в Ловеч сподели, че има много посетители в Къкринското ханче, сред които са и българи, живеещи в чужбина.
Във вените на Стефан Караиванов тече кръвта на Апостола. Той е единственият жив негов наследник в Карлово. „В дома на прадядо му открива две скривалища. Едното било за заблуда на турските заптиета, а през другото бягал Левски”, каза той.
„В навечерието на годишнината от община Карлово поискаха от Националната художествена галерия дигиталната експедиция Изповедта на Левски и поискаха съдействие от министъра на културата”, добави още Караиванов.
В Стара Загора, Хасково, Ямбол, Горна Оряховица и Чирпан ще почетат паметта на Апостола с поднасяне на венци и цветя пред неговите паметници. Във Варна за първи път военният ритуал за отбелязването на годишнината ще се проведе на 18 февруари от 10.00 ч. пред паметника на Левски в Морската градина, където ще бъдат положени венци и цветя и ще бъде отслужена заупокойна молитва.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!