През септември ще започнат работа още три буферни на метрото паркинга в столицата.
Това съобщи председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков.
Те ще са в района на Централна гара, на бул."Черни връх" и на бул. "Джеймс Баучер".
През първия месец от използването им паркингите ще са безплатни.
От 1 или 15 октомври се очаква тази услуга да стане платена, като първите два часа престой ще са безплатни, а след това - по 50 стотинки за час.
Услугата е само за хората, които използват метрото. Тези, които искат да използват буферните паркинги на общо основание, ще плащат за услугата по един лев на час.
Герджиков провери как работи буферният паркинг в ж.к. "Младост" (до ЕКСПО Центъра). При проверката там имаше паркирани повече от 500 автомобила. Паркингът е с близо 1500 места. До края на август той е безплатен.
От 1 септември цените ще са преференциални, както за другите буферни паркинги.
Близо 3000 места има осигурени в буферните паркинги. Това като процент от местата на "синя" и "зелена" зони е близо 20 на сто, съобщи председателят на общинския съвет.
Наематели и роднини на собственици в центъра ще могат без проблем да кандидатстват за паркомясто в синята зона и зелената зона, увери Герджиков, цитиран от БНТ.
В определения срок до 1 септември те също ще могат да си извадят винетки срещу необходимите документи.
Представянето на договор за наем, брачно свидетелство и договор за лизинг вече ще бъдат достатъчни за получаването на винетката.
Общината не е заинтересована да отказва винетки, увери председателят на СОС.
Друго облекчение е, че общината вече ще проверява дали са платени данъците на жилището и колата, вместо хората да подават декларации.
Ще отпаднат и преференциите за общинските съветници и кмета да паркират безплатно в синята зона.
Тази привилегия е излишна и само дразни хората, коментира Герджиков.
Проекторешението ще бъда гласувано на първата сесия на общинския съвет след ваканцията.
От общината обясниха, че несъвършенствата в наредбата за паркиране постепенно ще бъдат поправени.
Междувременно недоволни граждани вече готвят протест срещу новите условия за паркиране. Все пак около 2000 души вече са подали документи за винетка. От тях са одобрени 1200.
За право на място в синята и зелената зона може да се кандидатства и по интернет.
Винетният стикер е финансов инструмент за регулиране на трафика в центъра на столицата, а не такса или услуга, отбеляза още Герджиков, цитиран от БТА.
Той посочи, че вдигането на цената за право на паркиране е единственият начин да се регулира търсеното на паркоместа в идеалния център в София. В големите градове в
Европа има такава практика, допълни той.
Новите правила за паркирането в синята и зелената зона влизат в сила на 1 септември.
Цената за час в синята зона става 2 лв., а в новата зелена зона е 1 лв.
Винетката за преференциално паркиране по местоживеене в синята зона струва 150 лв. годишно за един автомобил и 450 лв. за втори. Цените за зелената зона са съответно 100 и 300 лв.
Месечните стикери струват 15 лв. за първи автомобил и 45 лв. за втори. За зелената зона цените са съответно 10 и 30 лева.
Три пъти по-висока става глобата при поставена скоба, която вече ще е 30 лв. Двойно по-скъпо - 60 лв, ще се плаща за "услугата" на паяка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!