М ъжкото здраве е тема, която придобива все по-голяма популярност у нас и по света, но все още не е достигнала необходимите нива на разпространение. Къде заради липса на информираност, къде заради страх от посещение на лекар, често биват пренебрегвани някои симптоми, а други дори остават незабелязани.
С най-голямо значение в този смисъл са урологичните прегледи. По този повод, д-р Васил Терзи, специалист уролог с над 20 години медицински опит в минимално инвазивната урология и онкоурологията, даде интервю пред Vesti.bg, в което поговорихме за най-наболелите места във връзка с темата за мъжкото здраве.
От какво се страхува българският мъж, кои са най-честите оплаквания и коя е най-добрата превенция на урологичните заболявания, са част от въпросите, на които отговори д-р Терзи.
Месец ноември стана известен като период, в който мъжете следва да обърнат внимание на здравето си. В този ред на мисли, грижи ли се българският мъж за своето здраве?
Благодарение на множеството кампании през последните години определено наблюдаваме тенденция към подобряване на вниманието на българските мъже към здравето си.
Като все още, разбира се, има какво да се желае. Все още има доста случаи, в които мъжете се обръщат за помощ, когато положението за тях става вече нетърпимо, и съответно лечението не дава така желаните добри резултати. Факторите са много, като се започне от липса на внимание към проблема и надеждата, че всичко ще отмине от само себе си, до затруднен достъп до специалист на пациенти от по-малки и отдалечени населени места, както и затруднена комунакация с общопрактикуващите лекари и липса на направления за прегледи при специалист.
Все още ли мъжкото здраве е тема табу в нашето общество?
Трудно е да се твърди, че мъжкото здраве е тема табу, но някои аспекти от здравето се споделят по-трудно от мъжете - като еректилна дисфункция и проблеми с либидото.
Вие имате над 20 години опит в областта на урологията, с какви оплаквания най-често се срещате във Вашата практика?
Разбира се, най-често срещаният проблем при мъжете е доброкачествената простатна хиперплазия. От статистиката знаем, че при мъжете от 60 до 70-годишна възраст повече от половината имат простатна хиперплазия, като с напредване на възраста – над 80-годишна възраст честотата достига над 90% и имат някакви симптоми на доброкачествена хиперплазия на простатната жлеза (ДПХ) при уриниране. Ракът на простата е друго много често срещано онкологично заболяване при мъжете, като симптомите могат да наподобяват тези при доброкачествена простатна хиперплазия, а често пъти може и да протича безсимптомно. Разбира се, не можем да не споменем и бъбречно-каменната болест.
От какво се притесняват най-много мъжете, когато отидат при своя уролог?
От ректалното туше. Преди ерата на ехографията, основният начин за установяване на размера на простатата и наличие на патологични образувания в простата, бе ректалното туше. В момента основните методи са ехография и изследване на ПСА – простато специфичен антиген - туморен маркер, като ректалното туше се прави при съмнение за рак на простата.
Кои са основните фактори за появата на урологични заболявания?
Различните урологични заболявания имат различни фактири за поява. При доброкачествена хиперплазия на простатната жлеза и рака на простата с напредване на възраста се увеличава и честотата на заболяване както споменахме по-рано. При бъбречно-каменната болест има наследствени фактори, има и външни фактори - като намален прием на течности, употреба на по-твърда вода, както и нарушение при отделянето на урина.
Има ли определени симптоми, които показват, че е време мъжът да отиде на преглед?
Съветваме пациентите да се обърнат към уролог, когато забележат, че започват да стават през нощта, уринирането е затруднено, има парене при уриниране или изпускане. Тогава е време за преглед.
Смятате ли, че съществува определена възраст, когато посещението на уролог е задължително или това е мит?
Cпоред Европейската асоция по урология, след 50-годишна възраст е препоръчително за всеки мъж веднъж годишно да се изследва за ПСА- простато специфичен антиген - туморен маркер и да се прави ехографско изследване на пикочо-половата система.
За финал, каква е най-добрата превенция на урологичните заболявания, според Вас? Какво препоръчвате на своите пациенти и приятели?
Всички знаем максимата: Най-доброто лечение е профилактиката. Аз лично препоръчвам годишни профилактични прегледи при уролог, което гарантира навременно диагностициране на проблемите, а навременното лечение дава най-добри резултати.
Месец ноември е времето, когато oбщecтвeнoтo внимaниe се насочва ĸъм cepиoзнитe пpoблeми нa мъжĸoтo здpaвe. Това е и целта на „Имаш ли топки? Погрижи се за тях!“ - съвместна кампания на платформата Superdoc и Нова Броудкастинг Груп.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!