М ежду 2,28 и 8,57% се повишават сметките за парно и топла вода от днес до края на годината. Това обяви председателят на Комисията за енергийно и водно
регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Той каза, че основният аргумент за повишаването на цената на топлинната енергия е увеличението на природния газ от 1 октомври с 13,89%.
Иванов поясни, че за битовите и бизнес потребителите на природен газ повишението няма да е с повече от 8%, защото таксите за достъп, пренос, разпределение и снабдяване остават непроменени. Поскъпването на топлинната енергия в София е със 7,97%, докато в Пловдив - с 8,57%.
Между 4 и 6% се повишава цената на парното и топлата вода в Бургас, Плевен, Враца, Велико Търново и Разград. Най-малко ще е увеличението във Варна - с 2,28%, посочи Иван Иванов. Промяна в цената на парното няма да има в Русе, Перник, Сливен и Габрово, защото топлофикациите в тези градове работят на въглища.
Цената на топлинната енергия се повишава, защото един от основните ценообразуващи фактори, по който се изчислява цената на природния газ, доставен от "Газпром-Експорт" на "Булгаргаз" - петрол тип BRENT, за една година се е повишил с 43,76%. Освен това щатският долар, който е един от другите ценообразуващи фактори, за повишил стойността си с 1,99%, уточни Иван Иванов.
Цената на топлинната енергия се увеличи и от 1 юли. След днешното увеличение сметките за парно и топла вода ще се повишат средно с около 16% за София, в Пловдив - над 9%, в Плевен - с около 20%, Бургас - с около 22%, във Варна - с около 8%.
Цената на тока няма да бъде променяна от 1 октомври, изтъкна председателят на КЕВР.
"Топлофикация София” ЕАД има пълна готовност да стартира новия отоплителен сезон.
Това съобщиха от пресцентъра на дружеството.
Според нормативната уредба общото включване на отоплението в София може да започне след три последователни дни със средноденонощна температура по-ниска от +12°C и прогноза от НИМХ за трайно застудяване. Дружеството следи промените на времето и ще реагира съобразно климатичните условия и в съответствие с нормативните изисквания.
От дружеството посочват, че парното може да бъде пуснато и преди настъпването на трайно застудяване при желание от страна на всички клиенти в етажната собственост. За целта е необходимо да представят в най-близкия Център за обслужване на клиентите заявление и подписано решение от Общото събрание на етажната собственост за по-ранно включване на отоплението.
Прилагането на тази процедура е изцяло в полза на потребителите и чрез нея се избягва възможността за предварително пускане без съгласието на всички съседи.
Детските градини, училищата и здравните заведения също могат да поискат предварително включване на отоплението. За това е достатъчно директорът да изпрати писмено заявление в обслужващия топлорайон или в централно управление. Към днешна дата от тази възможност са се възползвали 10 сгради в столицата. Сред тях са посолства, детски градини и офис сгради.
КЕВР: Природният газ поскъпва, токът не
Мая Манолова дава новата цена на парното и тока на прокурор
НСИ: За година доходите на човек от домакинството са нараснали с 8,7%, разходите - с 11.4%
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!