П арламентът прие процедурни правила за условията и реда за избор на членове на ЦИК.
Според проекта на решение председател, заместник-председатели и секретар на ЦИК се избират от Народното събрание. Останалите 14 членове на ЦИК се назначават с указ на президента.
Това се случи в отсъствието на депутати от "БСП за България“. Левицата не взе участие в днешните дебати, въпреки че предложението за стартиране на процедурата дойде първо от нея, но първоначално то не срещна одобрението на мнозинството.
Според решението, прието от депутатите, българските неправителствени организации могат да правят предложения за членове на ЦИК до парламентарно представените партии и народните представители в 12-дневен срок, а народните представители и парламентарно представените партии - в 14-дневен срок, от приемането на процедурните правила.
В решението се посочва още, че седем дни преди изслушването на кандидатите, на страницата на парламента се публикуват имената и мотивите на номинираните.
Сред изискванията за кандидатите са те да имат висше образование със степен "магистър" в специалностите математика, информатика, политически науки, социология. Депутатите решиха още изслушването на кандидатите да се състои на открито заседание на Комисията по правни въпроси, което ще се излъчва онлайн на сайта на Народното събрание.
Според приетите правила парламентарно представените партии и коалиции правят предложение до Народното събрание за избор на председател, заместник-председатели и секретар в двудневен срок от изслушването, а партиите и коалициите, които имат излъчени членове в Европейския парламент, но не са парламентарно представени, правят предложение до президента за назначение на останалите членове на ЦИК.
Централната избирателна комисия активно работи за провеждането на евроизборите през май по действащия Изборен кодекс. Мандатът изтича на 21 март.
Това заяви на брифинг членът на ЦИК Камелия Нейкова, предаде БГНЕС.
Продължаваме да си вършим работата, а на следващия състав на комисията ще оставим законодателство, такова че да могат да проведат законни избори за Европейски парламент, допълни другият член на ЦИК Александър Андреев.
В момента по работни групи се обсъждат книжата за изборите, съобразени с направените поправки в Изборния кодекс. Обсъжда се и разяснителната кампания.
Камелия Нейкова смята, че не би трябвало смяната на състава на ЦИК да създаде трудности за провеждането на изборите. "Когато има приемственост и всичко е по правилата на закона, всеки един състав би могъл да се справи“, убедена е тя.
По-рано днес
Председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов
определи като спекулативно твърдението на колегите си от БСП, че отсъствайки от парламента, те не получават нищо.
От началото на тази пленарна седмица в изпълнение на решение на ръководството на БСП цялата парламентарна група на БСП не присъства в парламента и не участва в работата на комисиите.
Пред журналисти в Народното събрание Кирилов посочи, че въпросът със санкциите заради отсъствието на цялата парламентарна група на БСП ще бъде дискутиран на заседание на оглавяваната от него комисия. По думите му е дискусионен въпросът дали могат да се извиняват отсъствия при липсата на цяла парламентарна група, особено след като извиненията се извършват по усмотрение на председателя на групата.
"Отсъствието на колегите действително налага обследване на правилника с оглед санкционните последици във връзка с неприсъствието. Спекулативно е твърдението на колегите, че отсъствайки те не получавали нищо. Не е така, отсъствайки, получават 1/3 от основното си възнаграждение", обясни той.
Кирилов бе категоричен, че това не е нищожен размер, особено за работещия българин и изтъкна, че тази една трета, която получават депутатите на БСП, всъщност е средната работна заплата в страната.
Кирилов изтъкна, че сега очакват да се появят и извинителни бележки от ръководството на парламентарната група. "Ние като бяхме извън парламента юли и юни месец 2013 г. не получавахме абсолютно нищо от Народното събрание", коментира ситуацията Кирилов.
"Кой в България не ходи на работа изобщо и взема 1 000 лева?
Това е една нелоша заплата за българските стандарти в момента. Ние искаме това да отпадне", коментира лидерът на "Атака" и съпредседател на "Обединените патриоти" Волен Сидеров.
"Нека вкарат тези предложения и ще ги обсъдим публично пред всички. Ама ми се ще да водим и дебат за какво една част от парламента работи по някакъв дневен ред, който не е актуален, а друга част въобще не работи", заяви народният представител от ДПС Халил Летифов.
Това е по-съществен дебат, отколкото за това какво получават народните представители“, смята Летифов. Той подчерта, че предложенията ще бъдат обсъдени от парламентарната му група веднага, след като бъдат направени по съответния ред.
„Ние смятаме, че народните представители трябва да работят. И те имат ангажименти не само в парламента, а и извън парламента. И по правилник, и по конституция имаме задължения през цялото време като народни представители на всички български граждани. Тук е изкривяването, което се получава. Какво да получават, какво не, ще се получи след дебата и това, което каже правилникът и решението“, каза още депутатът
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!