Б ългарската браншова камара "Пътища" излезе на национален протест днес. Той започна в 08.00 ч. тази сутрин на на площад "Народно събрание" 2 (пленарна зала) до паметника "Цар Освободител".
По-късно обаче протестиращите работници от пътностроителните фирми се преместиха пред парламента. Участъкът от бул. "Цар Освободител" - между ул."Раковски" и бул."Васил Левски", бе блокиран за движение.
Работниците скандариха "Искаме парите си!".
Те носеха и плакати с надписи: "Без път - няма посока!", "Не сме политическа дъвка", "Искаме си парите, няма да се откажем!". Протестиращите са облечени в светлоотразителни жилетки.
Организаторите на протеста настояха за
разплащане на натрупаните задължения към изпълнителите от пътния бранш от страна на държавата, възстановяване на текущите възлагания, за поддържане на пътищата в допустимо експлоатационно състояние, както и разписан план - програма за развитие на републиканската пътна мрежа.
Членът на Управителния съвет на браншовата камара "Пътища" Георги Кючуков заяви пред журналисти, че неразплатените от държавата средства към пътностроителните фирми за извършена работа през тази година са към 800 милиона лева. Работници съобщиха, че между три и пет месеца не са получавали заплати. В протеста се очаква да се включат минимум 3000 души - работници от пътностроителните фирми. Кючуков каза още, че има дори неразплатени плащания от миналата зима за почистването на пътища. Той посочи, че има подписани договори за текущ ремонт и поддръжка на пътищата, но регионалното министерство ги определя като незаконни.
"Дали ще бъдат почистени тази зима пътищата, ще зависи от плащанията по тези договори", допълни Кючуков, цитиран от DarikNews.
От българската браншова камара „Пътища“ посочиха, че
неколкократно са апелирали за диалогичност и конкретни решения по поставените проблеми в пътния бранш пред държавата, но до момента според организацията само се прехвърлят отговорностите между различни институции.
По-късно служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова съобщи
пред журналисти, че ще има среща с представителите на браншовата камара "Пътища" във връзка с днешните протести на работниците от сектора заради неизплатени от държавата средства за свършени от фирмите от бранша дейности.
"Готова съм да отговоря на всичко в детайли, знаете, че първо гледам документите, не искам да говоря политически - просто така", каза министърът и уточни, че срещата не е насрочена за днес, но предстои тези дни.
Министърът отново повтори позицията си, че при встъпването си в длъжност е установила, че до края на април целият бюджет на Агенция "Пътна инфраструктура" от 382 млн. лева за ремонтни дейности е похарчен от предишното правителството.
"Заварихме, че пак предишното правителство е възложило ремонти на фирми за 1,5 млрд. лева и няма повече пари по бюджета. Този проблем виси от четири години, всяка година предишното правителство е залагало бюджет от около 400 млн. лева, а е плащало накрая с министерски постановления - през 2018 г. - 2 млрд. лева, 2019 г. - 1,7 млрд. лева, 2020 г. - 1,5 млрд. лева и тази година е възложило отново работа за 1,5 млрд. лева, коментира министърът. Когато едни пари се раздават с министерски постановления и не се спазва бюджетът, защо правим изобщо бюджет", попита министърът и допълни, че всички организации в България могат да спазват бюджета, а само пътната агенция и "Автомагистрали" са излизали винаги извън него, многократно надвишавайки го.
Ресторантьорите продължават с протестите
Национален протест срещу COVID мерките пред Народното събрание
Удължиха мерките в подкрепа на бизнеса в София
Кацаров: Ако воюваме едни с други, цената ще я платят нашите родители
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!