Д епутатите приеха на второ четене промените в Закона за защита от шума в околната среда, целящи ограничаването на вредното му въздействие върху хората, предаде репортер на БГНЕС.
Един от новите текстове предвижда строги забрани за каквото и да било генериране на шум в периода от 23 ч. 8 ч., както и от 14 ч. до 16 ч. всеки ден.
Изключение са териториите на железопътни гари, автогари, аерогари, морски гари и при използването на системи за предупреждение и оповестяване на населението при бедствия. По предложение на ДПС към изключенията бяха добавени и религиозните храмове.
"Този закон е изключително необходим, важен и актуален с оглед на докладите на Световната здравна организация и завишените изисквания на ЕК по отношение на спазването на нормите за допустими нива на шума", обясни лидерът на НФСБ и депутат от "Обединени патриоти" Валери Симеонов.
Още като вицепремиер той най-много настояваше за промените и стана известен с акциите си против шума от заведенията по Черноморието.
В. Симеонов пак тръгна по морските дискотеки
Стотици на протест срещу Симеонов, недоволни и на "Корал"
Промените в закона предвиждат и солени глоби за нарушителите –
от 500 до 1 000 лв. ще бъде глобата за физическите лица, а за юридическите лица и едноличните търговци – от 3 000 до 6 000 лв. При повторно нарушение обаче размерът скача драстично, като имуществената санкция за физическите лица става от 2 000 до 6 000 лв, а за юридическите – от 5 000 до 12 000 лв.
"Гордея се, че това е един от малкото закони за шума, приети в Европейския съюз. Смятам, че с нормите, които въвеждаме, допринасяме много за превръщането на България в държава флагман в борбата срещу това вредно явление", заяви Симеонов.
За посочените периоди се въвежда и изрична забрана за строителството, освен ако не е регламентирано в специална наредба на съответния общински съвет.
Контролът в периода на пълна забрана за вдигане на шум се възлага на органите на МВР.
"Това прави законът действащ, опростен и ефективен. До момента контролът върху нивата на шума се възлагаше върху 6 министерства, плюс общините. Както е казано – много баби, хилаво бебе. Всеки прехвърляше отговорността на другия и България беше царството на шумовата анархия. На това нещо ще бъде сложена точка", допълни още Валери Симеонов.
Недоволни от така гласуваните промени останаха от БСП.
Според депутата Христо Проданов опозицията подкрепя строгите регламенти срещу шума в околната среда, но настоящите мерки са повърхностни.
"И в досега действащата норматива достатъчно ясно е разписано какъв трябва да е шумът, от колко до колко часа и всичко останало. Ние направихме няколко смислени предложения, които не бяха приети от Народното събрание. Едно от тях беше за намаляване на диапазона, в който забраната важи – от 24 ч. до 8 ч.", обясни той.
Според него 8 часа са напълно достатъчни на човек да се наспи и отпочине, а у нас има много сезонни заведения, които формират печалбата си само в конкретни периоди.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!