Б ългария остава в периферията на кризисния процес в икономиката. Добрата новина за нас е, че ние нямаме потвърдено тримесечие със спад. Мога да кажа, че 7% спад, с който ни плашиха, няма да се случи в страната ни.
Това коментира в предаването "Здравей, България" финансистът Емил Хърсев.
"Нещата идват по-бавно. Икономиката обаче е свързана и никой не може да остане изолиран. Затова вероятно ще има отражение и върху нас", допълни Хърсев.
По думите му първото тримесечие на годината сме го завършили с растеж, второто вероятно ще е със спад, "но в никакъв случай няма да е в рамките на този спад, който Европейската комисия и Световната банка прогнозираха", каза още Хърсев.
Според него до изтеглянето на нов дълг ще се стигне при всички положения.
"Ние участваме в европейската програма за възстановяване. Там една сериозна част, около 40%, от всички мерки, които бяха договорени са дългови", обясни Хърсев.
Финансистът добави, че изтеглянето му ще се наложи за покриване и на мерките, които в момента се обявяват от държавата.
Хаоса Хърсев определи като най-страшното в настоящата ситуация. "Той ражда страшно безпокойство. Човекът има нужда от стабилност и трябва да знае какво се случва", заключи той.
Икономиката на еврозоната и на целия Европейски съюз отбеляза най-дълбок в историята спад през второто тримесечие с оглед на въведените по това време строгите противоепидемични мерки, целящи да ограничат разпространението на коронавируса, показват предварителни данни на европейската официална статистика Евростат, публикувани на 31 юли.
Рекорден спад: БВП на еврозоната рухна с 14,4 %
През месеците от април до юни общият брутен вътрешен продукт на 19-те страни членки на еврозоната се сви с цели 12,1% спрямо първото тримесечие, когато БВП се понижи с 3,6%.
Спрямо второто тримесечие на 2019 г. брутният вътрешен продукт на еврозоната се сви с 15% след понижение с 3,1% през първото тримесечие на настоящата година.
Според предварителната оценка на Евростат икономиката на целия Европейския съюз отбеляза спад през второто тримесечие с 11,9% спрямо първите три месеца, когато БВП се понижи с 3,2%. На годишна база БВП на ЕС намаля през второто тримесечие с цели 14,4% след спад с 2,5% през периода януари - март.
Това е най-дълбокият икономически спад в ЕС и в еврозоната откакто Евростат разполага с този тип данни от 1995 г. насам и е в резултат на въведената заради Covid-19 мащабна блокада в цял Европа към средата на месец март, която блокада започна постепенно да се вдига в редица европейски държави през месец май, обяснява БНР.
Спадът на БВП за две поредни тримесечия означава, че еврозоната и целият ЕС се намират официално в икономическа рецесия от началото на годината.
Предварителните данни се базират на експресните оценки за БВП на 10 от 27-те страни членки на Европейския съюз: Белгия, Чехия, Германия, Испания, Франция, Италия, Латвия, Литва. Австрия и Португалия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!