Изпълнителната агенция „Борба с градушките“ ще защитава близо 25 милиона декара обработваеми площи на територията на страната. В рамките на предстоящия активен сезон се планира изграждането на още 25 нови ракетни площадки, съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов.
Той направи изявлението си по време на посещение в командния пункт към Регионална дирекция „Борба с градушките“ в село Голям чардак, област Пловдив.
Капитанов обяви началото на кампанията за борба с градушките, която ще използва както ракетен, така и самолетен способ. Агенцията разполага с 13 627 противоградови ракети и три самолета, които ще бъдат използвани при необходимост. „Екипите на агенцията са напълно подготвени и ще работят с максимални усилия, за да опазят земеделската продукция в цялата страна“, подчерта той.
Що се отнася до самолетния способ, зам.-министърът уточни, че той ще се прилага в Северна централна и Североизточна България. Изключение правят районите, които попадат в зони за излитане и кацане на граждански летища, военни територии, както и зона от 5 морски мили от държавната граница.
За повишаване ефективността на действащите командни пунктове ще бъдат изградени още 25 нови ракетни площадки. Така ще се уплътни мрежата към регионалните дирекции в областите Пловдив, Сливен, Хасково, Стара Загора, Плевен и Видин. Предвижда се и създаването на нова регионална дирекция източно от град Плевен, която ще разполага с 28 площадки.
Капитанов посочи, че в райони, където не може да се използва ракетен или самолетен способ, ще бъде приложен алтернативен метод – засяване с наземни генератори. Такива ще бъдат използвани в областите Кюстендил и Перник (Югозападна България), както и в Ямбол и Бургас (Югоизточна България). „Изследванията показват, че този метод може да намали енергията на градушката с до 40%, което съществено ограничава щетите върху реколтата“, обясни зам.-министърът.
Той добави, че генераторите се управляват дистанционно, не изискват квалифициран персонал и могат да се използват и в урбанизирани зони.
Общата система за защита ще включва 11 командни пункта и 262 ракетни площадки, обхващащи териториите на областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Сливен, Видин, Монтана, Враца и Плевен.
По време на активния сезон ще бъде осигурено пълно радарно покритие на атмосферата над България. За целта ще се използват седем метеорологични радарни станции, снабдени със софтуера IRIS на компанията „Vaisala“. Събраните данни ще бъдат редовно предавани на различни държавни институции за по-добра превенция и бърза реакция при неблагоприятни метеорологични явления.