М инистерският съвет одобри допълнителните разходи по бюджета на Министерството на енергетиката за 2021 г. в размер до 450 млн. лв. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Средствата са осигурени от преизпълнение на данъчните приходи в Държавния бюджет и вариантите за тяхното изразходване бяха одобрени от Народното събрание на 23 декември.
С допълнителните средства ще бъдат компенсирани до края на м. март 2022 г. всички небитови потребители заради високите цени на електроенергията и природния газ. Това на практика е надграждане на програмата за компенсации, изпълнявана от служебното правителство. Тя предвиждаше бизнесът да бъде подпомогнат с по 110 лв/мвтч изразходвана електроенергия за месеците октомври и ноември.
По-рано днес
"Решихме да допълним помощите за справяне с енергийната криза с допълнителни 860 млн. лв". Това заяви премиерът Кирил Петков след края на днешното правителствено заседание.
Петков подчерта, че средствата ще бъдат необходими на бизнеса да преодолее шока от повишените цени на енергията.
"Абсолютно сме наясно, че в момента много от бизнесите имат огромни затруднения с покриването на своите енергийни разходи", коментира министър-председателят.
Петков допълни още, че на днешното правителствено заседание е взето и решение за отпускане на допълнителни 120 млн. лв. за продължаване на мярката 60/40, за да бъдат поддържани нивата на заетост в страната. Очаква се с тези средства да бъдат подкрепени около 80 хил. работещи през следващите месеци.
Ето какво се разбраха Радев и бизнесът за цените на тока
"Два милиарда лева ще достигнат средствата от държавата за един отоплителен сезон".
Това заяви на брифинг след заседанието на Министерския съвет министърът на енергетиката Александър Николов. Той определи сумата като сериозна и благодари за добрата координация с вицепремиера и финансов министър Асен Василев.
Николов обясни, че в общата сума се включват 1,5 милиарда за директно изплащане на натрупаните дефицити на енергоразпределителните дружества до края на месец декември, съответно намаляване на натиска за увеличаване на преносни услуги.
Към тази сума се включват гласуваните днес от правителството 860 милиона лева за всички засегнати от поскъпването на електроенергията. Досега са дадени 450 милиона лева за помощ в системата.
"За да можем да се справим с подпомагане на бизнеса, трябва да използваме всички възможни ресурси и спестените разходи от държавния бюджет", коментира министърът на енергетиката.
Преди началото на последното за годината правителствено заседание днес, премиерът Кирил Петков заяви:
"Имаме три сериозни казуса, които трябва да решим днес - енергийната криза, COVID-19 кризата и пенсиите".
"Трябва да отделим допълнителен бюджет, за да премахнем огромната тежест, която застрашава и бизнеса, и енергоразпределителните дружества, и потенциално крайните цени за бита. Трябва да вземем конкретни мерки по конкретни бюджети, така че да премахнем осезаемия риск за цяла България", подчерта Петков.
"Второ, трябва да се фокусиране върху COVID-19 кризата. "Омикрон" "чука на вратата", имаме две или три седмици преди поредната вълна, която предстои да дойде. Затова трябва да сме готови с максимална програма за ваксинация и с оперативен план за намаляване на риска върху здравната система", заяви Петков и като трети приоритет постави грижата за възрастните хора.
Премиерът очерта и третия сериозен казус - социалните мерки. Според него е важно да бъдат приети, защото са нужни за пенсионерите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!