Днес беше открито тялото на още една жертва от наводнението в с. Бисер - на Васил Делев от с. Иваново.
Неговата съпруга Лиляна Делева беше погребана миналата седмица. Все още продължава издирването на изчезналото семейство Бойчеви.
Шестима души загинаха в с. Бисер след скъсването на стената на язовир Иваново на 6 февруари.
На петия ден след наводнението бяха открити и телата на съпрузите Кристина и Желю Николови.
Повече от сто семейства са пострадали при наводнението в селото
Вече е установено, че 36 къщи са напълно негодни за обитаване, съобщи областният управител на Хасково Ирена Узунова, която ръководи областния кризисен щаб от с. Бисер.
Около стотина сгради са с различен процент на увреждане и част от тях ще бъдат проверени отново, за да се установи дали ще бъдат годни за живеене, посочи Узунова.
Военно формирование помага за "евакуирането" на архива от наводнения районен съд в Харманли, където е бил и архивът на Агенцията по вписванията. Днес вече решаваме въпроса как да стане изсушаването на този архив, добави областният управител.
По думите на Узунова за бракуването на 36-те негодни къщи в Бисер, за разрушаването им и за изнасянето на отпадъците трябва да се издирят и представят документите за собственост, актуалните скици и удостоверения за наследници.
"Тук се сблъскваме с проблема с наводнения архив в Харманли. Затова вчера решихме, че засега ще работим с това - какво са декларирали хората в община Харманли, на основата на която се правят данъчната оценка на тези имоти, както и какъв документ за собственост са представители при декларирането", отбеляза Узунова.
Началникът на областното управление "Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Николай Вълчев заяви, че до момента не е допусната кражба или друг вид мародерство в Бисер, което, според него, обикновено се случва в зоните на бедствие.
Около 3 млн. лева ще струва възстановяването на железопътната инфраструктура
в районите с най-тежки наводнения, каза транспортният министър Ивайло Московски, който посети с. Бисер. Той направи проверка на пораженията върху железопътната инфраструктура в участъците "Раднево-Любеново" и "Любимец-Свиленград".
Министърът посочи, че разрушеният участък край с. Бисер е почти 1,2 километра. Възстановяването му най-вероятно ще продължи един месец, смята Московски.
Екипите на "Транспортно строителство и възстановяване" вече са на терена. Почти е готов свързващият път, по който да бъде осигурена доставката на необходимите материали, добави министърът.
Според Ивайло Московски проблемът е сериозен, тъй като движението на влаковете от Турция към България в момента е преустановено. Съществува възможност - при желание и комуникация между пътническите превози на двете страни, влаковете от Турция да пътуват до Свиленград и оттам пътниците да бъдат превозвани с автобуси до Харманли, допълни министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!