С пешни мерки срещу разпространението на морбили в София. Здравните власти изпращат мобилен екип от лекари, които да поставят ваксини в столичния квартал „Христо Ботев”. Там в последните дни са пребивавали болно дете и бременната му майка.
Заразените с морбили вече са 32.
Нови случаи на заразени с морбили. Три от случаите са от столичния квартал „Христо Ботев”, четвъртият е на дете от „Студентски град”.
Разпределението по възрастови групи е както следва: във възрастовата група под 1 г. – 7 случая; във възрастовата група 1-4 г. – 16 случая; във възрастовата група 5-9 г. – 4 случая; във възрастовата група 10-14 г. – 1 случая; във възрастовата група 15-19 г. – 1 случая; във възрастовата група 25-29 г. – 2 случая; във възрастовата група 35-39 г. – 1 случай, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Към 20 февруари общо за страната са регистрирани 32 случая на морбили. 26 случая са съобщени от РЗИ Благоевград, 4 – от Столична РЗИ, 1 – от РЗИ София област и 1 от РЗИ Хасково.
Засега се смята, че основният източник на заразяване е детското отделение в болницата в Разлог.
По данни на здравното министерство, страната ни не изпълнява препоръките на Световната здравна организация за поне 95% имунизационен обхват срещу морбили.
21 от тях са лабораторно доказани.
Морбили (дребна шарка) е инфекция, която се предава по въздушно-капков път. Инкубационният период на заболяването е до 21 дни и продължава обикновено около 9-10 дни. Оплакванията започват най-често с хрема и кашлица, повишена температура, зачервени и оточни конюнктиви. Температурата се повишава до 39-40 градуса и се появява характерен обрив, първо по лицето, шията и гръдния кош. В хода на или след прекарано заболяване от морбили могат да се проявят усложнения от страна на сърдечно-съдовата система, белодробната система и централната нервна система.
Източник на зараза е само човекът. Фактор на предаване е въздухът, заразяването става при близък и директен контакт най-вече в затворени помещения. След преболедуване се изгражда траен пожизнен имунитет.
МЗ припомня, че още на 14 февруари на всички регионални здравни инспекции в страната е разпоредено чрез общопрактикуващите лекари да бъдат издирени и установени всички лица от 13-месечна до 18-годишна възраст без данни за имунизация и с пропуск в имунизационната схема и незабавното им обхващане с една доза ваксина срещу морбили, паротит и рубеола.
Съгласно Имунизационния календар на Република България на децата безплатно се поставят задължителна профилактична имунизация с комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола от тринадесетия месец (след навършване на 13-месечна възраст) и реимунизация срещу морбили, паротит, рубеола на 12-годишна възраст.
Всички лекари на територията на страната следва да подходят с особено внимание към пациенти със съмнение за морбили.
Министерството на здравеопазването е осигурило достатъчни количества ваксина срещу морбили, паротит и рубеола и се обръща към родителите с апел при установен пропуск в имунизационния статус на детето си, сами да потърсят общопрактикуващия си лекар.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!