Премиерът Пламен Орешарски заяви, че ще продължи да работи, докато има подкрепата на Народното събрание. Той направи това изявление пред български журналисти в Брюксел, преди да влезе на заседание на президенти, премиери и вицепремиери от Партията наевропейските социалисти (ПЕС).
Попитан как би обяснил ситуацията у нас на своите събеседници в днешната среща на ПЕС, премиерът изрази готовност да даде обяснения, каквито дава и в София - че е "направена една политическа грешка, в резултат на която дадохме и поводи, но не мисля, че това е повод за оставка".
Попитан за оценка на вчерашното решение за прекратяване на проекта "Набуко", премиерът посочи, че би било по-добре развитието на този проект да продължи. От всички страни по този проект България е най-близо до трасето на Трансатлантическия газопровод (ТАП), преминаващ през Гърция, отбеляза Орешарски.
Той изрази надежда до построяването на ТАП България да има връзка към газопреносната система на Гърция, за да се осъществи разнообразяването на доставките на газ за нашата страна, а не даразчитаме на едностранна зависимост.
По повод започващия по-късно днес двудневен Европейски съвет и темите от заседанието на държавните и правителствените ръководители от ЕС Орешарски уточни, че
общата сума за борба с младежката безработица в Общността до 2020 г. е 6 млрд. евро. За България е малко над 100 млн. евро,
това е сериозна подкрепа за нашите усилия за осигуряването на повече младежка заетост, добави той. По неговите думи България има интерес бъдещият бюджет на ЕСдо 2020 г. да намери бързо одобрение. Според премиера това би дало възможност своевременно да бъдат осъществени преговори за предстоящото споразумение с Европейската комисия за проектите у нас, в които ще бъдат вложени средства на ЕС.
Оновните теми на заседанието на европейските държавни и правителствени ръководители ще бъдат осигуряването на работа на младежите, кредитирането на предприятията и бюджетът на ЕС до 2020 г.
Орешарски е придружаван от министъра на финансите Петър Чобанов.
В поканата си до участниците в срещата председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой отбелязва, че една от целите е намаляването с решителни действия на броя на незаетите младежи, включително чрез разширяването на възможностите те да намират работа извън своята родина.
По въпроса за кредитирането на малките и средните предприятия той посочва, че сред най-важните мерки е повишаването на европейската конкурентоспособност и предприемането на структурни реформи в обществените финанси.
Довечера Европейският съвет ще обсъди издадените от Европейската комисия през май препоръки към всяка от държавите вЕС за тази година.
За България ЕК препоръча въвеждането на цялостна данъчна стратегия, постепенното премахване на възможностите за ранно пенсиониране, приемане на закон за училищното образование, намаляване на бюрокрацията, ускорено усвояване на фондовете на ЕС, укрепване на независимостта на националните регулаторни органи и създаването на прозрачен пазарна едро за електричество и природен газ.
Утре Европейският съвет ще обсъди Икономическия и валутен съюз, както и въпроса с разширяването на ЕС на фона на предстоящото от 1 юли присъединяване на Хърватия към Общността.
Възможно е да бъде потвърдено решение за определяне на дата за начало на преговори за присъединяване на Сърбия към ЕС, както и за откриване на преговори за сключване на споразумение за стабилизиране и асоцииране с Косово.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!