П ремиерът Пламен Орешарски разговаря днес с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу в Брюксел и го запозна с актуалната ситуация в България и с напредъка на страната ни по механизма за сътрудничество и оценка.
Орешарски подчертал, че всички критични бележки в бъдещия доклад ще ни бъдат добро ръководство за стимулиране на по-нататъшните политики, заяви премиерът. Попитан дали е възможна отмяна на механизма, той заяви, че би могъл да отговори след оповестяването на предстоящия документ през януари догодина, защото тогава ще можем да се огледаме в него и да преценим, дали има още много, или още малко работа.
В отговор на въпрос дали разговорът е засегнал протестите у нас и стабилността на управлението в страната премиерът уточни, че за това не е станало дума. По неговите думи е била обсъдена икономическата ситуация в България, с положителните сигнали от последните два месеца и очакванията за следващата година. Премиерът е съобщил на своя събеседник, че законът за продажбата на земя, гласуван от Народното събрание, се намира в Конституционния съд и се очаква решение.
В отговор на въпрос Орешарски уточни, че темата за газопровода "Южен поток" е била засегната. В разговора премиерът е откроил добрия контакт с еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.
Говорихме за бежанската вълна, благодарих за досегашната помощ и изразих надежда, че тя ще продължи, посочи Орешарски. Той е представил основните мерки за овладяване на ситуацията с бежанците, която в настоящия момент определи като доста по-спокойна, в сравнение с предишните няколко месеца. Уверих, че ще продължим да изпълняваме стриктно мерките, които целят да поставят под пълен контрол миграционната вълна, заяви премиерът.
Разходите на България тази година, свързани с бежанците, са над 25 млн. лв.,
съобщи Орешарски след участието си в Европейския съвет днес. Той отбеляза, че това е повече от получената от Европейската комисия помощ от 5,6 млн. евро. Премиерът уточни, че страната ни е получила и двустранна помощ от Чехия и Словакия. Тези помощи компенсират частично направените разходи, заяви премиерът.
Същият подход очакваме догодина, зависи от консултациите с ЕК каква сума е реалистично да получим, добави той. Премиерът уточни, че темата за миграционните потоци ще бъде обсъдена по-подробно през юни догодина. Структурите на ЕК трябва да продължат да следят миграционните потоци за осигуряване на по-справедливо разпределение на солидарността към страните, които са най-засегнати, посочи той. Използвах повода, за да подчертая, че
средствата за финансиране на България са планирани сравнително скромно,
на фона на миграционния поток, на който бяхме свидетели в последните месеци. Това е обективно разминаване, защото планирането е осъществено на по-ранен етап, когато обстановката у нас е била по-спокойна, заяви Орешарски. Според него това следва да се има предвид, когато нашата страна отправи догодина искания за финансиране в по-голям размер.
По повод предприетите от Великобритания ограничителни мерки в областта на социалната политика премиерът Орешарски уточни в отговор на въпрос, че британският му колега Дейвид Камерън се е изказал и много непряко е засегнал този въпрос.
Камерън казал, че ЕС трябва да бъде много внимателен за преходните периоди за достъп до трудовия пазар за новите страни в ЕС, при бъдещите разширявания
на Общността, които имат нисък БВП, с оглед на проблемите, които биха създавали. Това изявление е останало без реакция от останалите участници в Европейския съвет. Това, което се оформя, в никакъв случай не е дискриминационно, нямаме основания за пряка критика към техните обсъждания, коментира Орешарски. Надявам се и решенията им да не бъдат дискриминационни, добави той.
По въпроса за намеренията от края на следващата година енергийният пазар в ЕС да бъде свързан, премиерът заяви, че нашата страна полага усилия. Имам съмнение, че някои междусистемни връзки няма да бъдат готови в поставените срокове, например важната връзка с Гърция няма да бъде готова до края на следващата година, но тя не е необходима тогава, защото газопроводът ТАП няма да го има дотогава. Връзката с Румъния е почти готова, очаква се да заработи в началото на 2014 г., ще ускорим работата по изграждането на връзката със Сърбия, посочи Орешарски.
Той съобщи, че не по-рано от февруари-март догодина правителството би посочило номинацията си за следващ български еврокомисар.
Има повече рискове, ако сега прибързано се присъединим към Банковия съюз, тъй като от него произтичат доста ангажименти от една страна, а без да сме член на еврозоната, българските банки нямат достъп до рефинансиране от Европейската централна банка, посочи премиерът по повод една от темите на двудневното заседание в Брюксел. Не мисля, че присъединяването по-късно би ни довело до потенциални загуби или пропуснати ползи, заяви премиерът Орешарски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!