Смъртта на 66-годишен мъж в инфекциозното отделение на хасковската болницата, която породи притеснения, че може да става дума за опасния щам на бактерията Ешерихия коли, е причинена от друг неин щам.
Той предизвиква заболяването ентероколит, което протича
с разстройство и повръщане, но не е животозастрашаващ, съобщава БНР.
От Регионалната здравна инспекция в Хасково потвърдиха за още един случай, смятан първоначално за съмнителен, за който също се е оказало, че не е заради опасния щам.
По настояване на близките на починалия мъж от село Сусам, му е била направена аутопсия.
Той не е посещавал Германия през тази година, не е имал и клиничните критерии на заболяването, причинено от опасната бактерия - хемолитична анемия, бъбречна дисфункция, тромбоцитопения.
Досега в страната няма случай на заразяване с опасния щам на Е.коли,
потвърдиха и от Министерството на здравеопазването, цитирайки смъртния акт, според който конкретна причина за смъртта е миокарден инфаркт в свръхостър стадий.
Утре ще излязат резултатите от пробите, изпратени в
столична лаборатория.
От МЗ са изпратени указания
на личните лекари как трябва да се диагностицира бактерия.
МЗ заявява, че няма място за безпокойство и призовава отново българските граждани да спазват добра лична хигиена - най-важното условие за предпазване от зловредни бактерии.
До края на тази седмица ще бъдат готови първите резултати от изследванията, свързани със съмненията за първи случай на заразяване с Е.коли у нас, заяви по-рано за БНР главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Той отхвърли съмненията за други случаи на болестта.
Според Кунчев възможността за зараза у нас не е много голяма,
тъй като епидемията до момента продължава да е ограничена в Северна Германия.
Лекарите не очакваха резултатите от пробите да са положителни. За тях мерките и изследванията са превантивни и са се наложили заради психозата в Европа.
Смъртоносният щам на бактерията Ешерихия коли взе още нови пет жертви в Германия, с което общият брой на починалите от инфекцията достигна 30 души - 29 в Германия и една в Швеция.
Германската провинция Долна Саксония е най-засегната - с 10 починали. В съседната провинция Шлезвиг-Холщайн има седем жертви на смъртоносната бактерия. Повечето са жени над 60-годишна възраст.
Институтът "Роберт Кох" наблюдава тенденция към спад на броя на новите случаи на заболяване през последните дни. Властите на града-провинция Хамбург също съобщиха за спад в броя на новите заболели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!