Н яма категорично решение за проблемите в Столичния общински съвет (СОС), коментираха политически групи в СОС след срещата, която беше организирана от общинските съветници от "Синя София" и общинския съветник Карлос Контрера от ВМРО.
Идеята на срещата беше да се направят преговори за намиране на решение за излизане от кризата с избора на председател на Общинския съвет. Това съобщиха миналата седмица в петък от КОД.
На срещата присъстваха представителите на политическите групи на ГЕРБ, ПП-ДБ ("Спаси София"), КОД, ИТН, "Синя София" и Карлос Контрера от ВМРО. Вчера от "БСП за България" обявиха, че няма да присъстват на срещата, на която също нямаше представители и от "Възраждане".
Георгиев предложи на Терзиев алтернативи за справяне с проблемите на СОС
"Доволни сме, че за първи път се събираме всички, макар и без "Възраждане” и БСП, и започнахме да говорим за големия проблем-кризата в общинския съвет. Чухме позициите на отделните политически партии, останаха много отворени въпроси и очакваме след Нова година отново да се срещнем”. Това заяви проф. Вили Лилков след срещата с политическите групи в СОС.
"Оптимист съм, макар че тонът между ПП-ДБ-СС и ГЕРБ-СДС беше доста остър, но го приемам като добро начало. Смятам, че до 11 януари, когато ще е следващото заседание на СОС, ще имаме решение”, поясни още Лилков след което уточни каква е била позицията на ГЕРБ-СДС.
"ГЕРБ-СДС предлагат да има коалиционно споразумение, докато ние, инициаторите на срещата, и повечето от участниците виждат решението във временен председател до приемането на бюджета”, обясни Лилков.
ПП-ДБ-СС: Поведението на опозицията в СОС е безотговорно
Другият домакин на срещата Карлос Контрера обясни, че се е поставил вариантът за временен председател на СОС от ПП-ДБ-СС и ГЕРБ-СДС и при какви условия биха подкрепили това нещо, ако този председател не е от техните групи.
ГЕРБ-СДС смята, че заради ПП-ДБ-СС СОС не може да работи, както и че само от "Спаси София" не са готови на разговори с тях. От ПП-ДБ-СС пък обвиняват ГЕРБ-СДС, че не предлагат никакви алтернативи за управлението на София. Това са изводите от проведената днес среща за консенсус в СОС.
"60 дни след изборите не стигнаха на ПП-ДБ ("Спаси София") да осъзнаят, че нямат мнозинство в общинския съвет. Това научихме от срещата днес, организирана от "Синя София" и ВМРО, на която присъстваха и представители на ПП и "Спаси София", заяви Георги Георгиев.
Той посочи, че от ПП-ДБ ("Спаси София") нямат никакво конкретно предложение за разблокиране на общинския съвет: "Искат временен председател, но не знаят кой, искат коалиционно споразумение, но не знаят с кого. Така София не може да се управлява!".
Георгиев заяви, че са очаквали да чуят предложения за решение, а са чули още от същото досега.
"А ако правиш едно и също, не можеш да очакваш различен резултат. 23 е по-малко от 31, уважаеми колеги. Всеки първокласник ще ви го каже. Първокласниците в политиката обаче са опасно нещо, защото доведоха до пълен блокаж на управлението на София. Създадоха политическа криза, каквато градът ни не помни и продължават да прехвърлят отговорността. Очакването ГЕРБ да разреши кризата показва само безпомощност и страх", заяви Георгиев.
Той подчерта, че е нужно политическо лидерство.
"Ако не можете да го покажете, признайте го пред софиянци и спрете с оправданията!", призова Георги Георгиев.
"Приехме поканата на Карлос Контрера и Вили Лилков, за да разберем какво ново предлагат от ПП-ДБ-СС. Това, което разбрахме, е, че те не са подготвени с никакъв вариант освен предложението за временен председател. Това изглежда наистина несериозно, защото означава плаващи мнозинства", заяви общинският съветник Антон Хекимян от ГЕРБ-СДС. Той поясни, че не е ставало въпрос за ротационен председател, след което уточни какво според него е работещото решение.
"ГЕРБ спечелиха последните два национални избора, но като стара и мъдра партия прецениха, че ще направят крачка назад и ще оставят този процес в ръцете на някой, около когото може да се събере мнозинство. ПП-ДБ-СС все още са се запънали и не искат да дадат властта, смятат че ние сме длъжни да им гласуваме техния председател на СОС", каза Хекимян.
Цветомир Петров от ПП-ДБ-СС пък заяви, че не са получили алтернативи от ГЕРБ-СДС.
"Ние сме готови за разговори с абсолютно всички, за съжаление, нямаме конструктивност от тяхна страна", каза Петров. На въпрос какво конкретно те самите са предложили на срещата, общинският съветник от ПП-ДБ-СС уточни, че са предложили варианта за временен председател до приемането на бюджета.
"Ние предлагаме, ако искат те да предложат. Никой не предложи, съответно дадохме варианта за най-възрастния общински съветник като критерий, но те не предложиха и никакъв такъв критерий", поясни Цветомир Петров, след което отбеляза, че до 11 януари, когато е следващото заседание на СОС, има време и се надява да се проведат още няколко срещи до тогава.
Андрей Зографски от ПП-ДБ-СС заяви, че вариантът за нови избори е много лош за софиянци, но те са готови да се явят на нови такива.
"Смятаме, че ще подобрим резултата си, но вариантът е лош за софиянци. ГЕРБ-СДС трябва да са опозиция в съвета, има и други партии, с които се надяваме да говорим", коментира Зографски. Относно бъдещо коалиционно споразумение общинският съветник уточни, че такова трябва да бъде базирано на конкретни програми от политическите сили, било то и всички.
"От ден първи каним ГЕРБ-СДС на разговори, това, че никой не ги иска, не е така. Ние сме готови на разговори", допълни Цветомир Петров от ПП-ДБ-СС.
"Колегите от ПП-ДБ-СС казаха, че са готови на коалиционно споразумение. Това е все пак стъпка в правилната посока. Временният председател не е най-доброто решение, но все пак е някакво. Коалиционното споразумение обаче е напълно задължително", това заяви общинският съветник Пламен Данаилов от ИТН след проведената среща за бъдещ консенсус в СОС.
"Това коалиционно споразумение трябва да се предложи от първата политическа група и то е правилното за търсене на мнозинства. Ако има такова, ще го разгледаме и ще преценим дали да се включим в него", смята Данаилов. Той уточни, че има 14 комисии в СОС, които трябва да бъдат част от това споразумение, както и конкретни програми за управлението.
Димитър Данаилов от ИТН пък даде конкретика какъв трябва да е човекът, който да застане начело на СОС.
"Профилът трябва да бъде млад и енергичен, човек, който може да работи с кмета на СО. От тази гледна, точка Борис Бонев не отговаря на този профил, защото СО не се управлява чрез Facebook профил. Трябва работа и капацитет, Бонев не отговаря на този профил", смята общинският съветник от ИТН.
Днешната среща в Столична община е отчаян вик за власт, а не решение. Това се посочва в позиция на групата на "Възраждане" в Столичния общински съвет, изпратена до медиите.
Очарователен е опитът на един-двама общински съветници да изиграят ролята на спойката между разединените ПП-ДБ ("Спаси София") и ГЕРБ, се отбелязва в позицията. В крайна сметка, всички те са изправени пред една дилема - как и по какъв начин да пренесат сглобката от национално ниво на местно, за да може всички заедно да управляват и да продължат превръщането на София в още по-мръсно, прашно и неуютно място, допълват от "Възраждане".
Според "Възраждане" в намеренията им няма нищо от светлите им предизборни обещания, а по-скоро страх от нови избори и страх, че отново трябва да се борят за заветната им власт над столицата. Подобни срещи като днешната са отчаян вик за власт, а не решение как да представляват по-добре избирателите си. Случващата се днес среща за пореден път потвърждава това, че подобни малки формации като КОД и ВМРО- БНД съществуват само за да оправдават подобни безпринципни политически ходове и да служат като патерици на ГЕРБ и ДПС, допълват от групата.
"Възраждане" няма да участва в безпринципни договорки, ще говорим само за политика, по важни за столицата въпроси, а не за това как да се пренесе вредната сглобка и на местно ниво, се посочва още в позицията на групата общински съветници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!