Н ов пожар избухна по обяд днес край старозагорското село Змейово, съобщи за БТА областният управител на Стара Загора Живка Аладжова, председател на Кризисния щаб, която е на мястото.
По-рано днес беше обявено, че пожарът в покрайнините на Стара Загора е овладян. Той се беше разпрострял на над 150 декара площ, където над кварталите "Лозенец" и "Три чучура-Север" горяха сухи треви, храсти и борова гора.
Пламнали са близо 200 декара, сред които 50 дка борова гора. В борбата с огнената стихия участват 100 души - огнеборци с пет автомобила, военнослужещи от 61-А Стрямска бригада и добровлци.
Вероятната причина за лумването на пожара е скъсан кабел с високо напрежение от електропреносната мрежа. Няма опасност за населението, тъй като боровият масив е локален.
Пожарът е избухнал в близост до моста, който минава над пътя Стара Загора - Казанлък. Засегнатият участък е преди отбивката за село Змейово. Засегнатата площ е високо на склона.
Потушени са пожарите в селата Змейово и Пъстрово, съобщи малко преди 20:00 часа кметът на Стара Загора Живко Тодоров.
Локализиран е пожарът в северните покрайнини на Стара Загора, който обхвана 650 дка горски масиви, над 100 от тях - борова гора.
До края на деня окончателно ще бъде потушено огнището край кв."Трите чучура – Север", предаде Агенция "Фокус".
В Кюстендил гори пожар край село Еремия, Община Невестино. Пожарът се развива на голяма площ, съобщи говорителят на Областна дирекция на МВР – Кюстендил Катя Табачка. Силният вятър в района благоприятства развитието на пожара. Опожарена е една плевня, предполага се, че огънят е засегнал и други стопански постройки. Изгоряла е и част от овощна градина. Пътят на огъня към къщите е пресечен. Работата по овладяването на пожара и неговото потушаване продължава.
В област Ямбол пожарникари и доброволци гасиха пожар в ямболския парк “Боровец", като пожарът там вече е локализиран. Той е възникнал около 13.45 часа. В овладяването и потушаването на огъня се включиха четири екипа огнеборци и спасители от ОУ “Пожарна безопасност и защита на населението” - Ямбол, един екип от Държавно Горско стопанство “Тунджа” - Ямбол и доброволци от гасаческата група към Областна администрация - Ямбол. Пожарогасителните дейности бяха затруднени от силния вятър. За кратко време огънят се разгърна и обхвана площ от около 75 декара, от тях 25 декара сухи треви и храсти и около 50 декара - смесена култура - черен бор и гидича. Продължават догасителни дейности. Причините и щетите от пожара са в процес на установяване.
В област Пловдив гасенето на пожара при местността “Воден камък” над Хисаря продължава повече от три часа, съобщи кметът на Хисаря Пенка Ганева, която е на мястото на пожара. По данни на горското стопанство са засегнати около 60 декара смесена гора, предимно борова. Има доста хорa, ангажирани с потушаването на огъня, но пожарът е на голям фронт и се овладява трудно, каза Ганева. Участват и граждани. Няма опасност за хората в квартал “Миромир”, уточни кметът на Хисаря. Тя допълни, че в погасяването на огъня участва и местна фирма, която извършва дейност по канализацията. Очакваме пожарна от Карлово, която да предотврати пожара откъм границата с Община Калояново, каза още Ганева.
Днес стана известно, че пожарът между селата Слънчево и Баново, който бушува вчера, е засегнал общо 370 декара площ, съобщиха от областната дирекция на МВР във Варна.
Горели са 120 декара смесена гора в Горско стопанство - Суворово, 150 декара в Горско стопанство - Варна и 100 декара необработваеми ниви и лозя.
В потушаването на пожара са се включили пет екипа на областното управление за пожарна безопасност и защита на населението и 30 огнеборци. 40 доброволци Варна, Суворово, Слънчево и Баново също са взели участие в потушаването на стихията.
Сега на мястото има екипи на Горското управление, които следят ситуацията с готовност за реакция, допълват от пресцентъра на полицията.
Червен и оранжев код с възможност за възникване на силни, разпространяващи се на големи площи и трудни за овладяване полски и горски пожари,
обяви пожарната служба.
Усложнената обстановка отново поставя на преден план въпроса за стриктно спазване на превантивните мерки за недопускане на подобни инциденти.
През последните денонощия обстановката се е усложнила, възникнали са няколко горски пожари, за погасяването на които е бил съсредоточен огромен ресурс от екипи огнеборци, спасители, горски служители и доброволци.
Повишен пожарен риск отбелязват и анализите на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН.
Паленето на огън в близост до сухи треви и горски насаждения е абсолютно забранено. Задължително е и спазването на забраната за движение на моторни превозни средства без искрогасители в горски и полски масиви, както и извършването на ремонтни дейности на такива места. Небрежното пушене и използването на открит огън са опасности, които не бива да бъдат допускани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!