Екипи на Столичния инспекторат започнаха проверки за източници на замърсяване на въздуха с прахови частици от строителни обекти, автосервизи, пунктове за смяна на гуми, площадки за изкупуване на отпадъци, цехове за производство на мебели, както и за горене на отпадъци на открито.
От началото на годината до 8 януари са извършени 139 проверки, а само за последния месец на миналата година проверките са над 1000, съобщиха от Столичната община.
Фандъкова: София не е осъждана заради мръсния въздух
От началото на новата година екипите са съставили 10 акта за установяване на нарушения, от тях 9 са за установяване на строителна техника със замърсена ходова част. Общо 5 глоби са наложени при проверки на автосервизи и пунктове за смяна на гуми, като за последната седмица са проверени 30 броя обекти.
Тази седмица също над 300 автомобилни гуми, нерегламентирано изхвърлени в района на Виетнамските общежития, са били събрани и извозени до определените за този тип отпадък места.
Извършени са проверки за чист външен вид на транспортните средства на фирмите, изпълняващи дейностите по почистване на града. Наложени са 32 санкции.
По сигнали на граждани са направени проверки за горене на отпадъци в частни имоти в районите "Сердика", "Овча купел", "Красна поляна", "Слатина", "Триадица", "Нови Искър", "Лозенец".
Въздухът в София е отровен, „зелен билет“ днес
За месец декември на 2019 г. са направени общо 1 101 броя проверки. Установени са нарушения, свързани с горене на отпадъци на открито, и са съставени 15 акта и са наложени 12 глоби.
Проверките ще продължат и през днешния ден.
"София не диша" - Протест срещу мръсния въздух
Междувременно системата https://air.sofia.bg/ на Столичната община предупреждава за висока степен на замърсяване на въздуха с фини пархови частици. В пет района на града - "Младост", Павлово", "Надежда", "Хиподрума" и "Дружба" ще има замърсяване над допустимото. Най-висока степен на замърсяване се очаква в "Хиподрума", в "Павлово" - средна, сочат данните на общината.
Оттам препоръчват гражданите да не използват личните си автомобили, а градския транспорт, както и да избягват отопление на твърдо гориво, когато това е възможно.
И обещават да предприемат извънредни мерки срещу източниците на замърсяване и строителните обекти. За 10 януари (петък) обаче на сайта не се посочва дали ще има допълнителни мерки за ограничаване на замърсяването.
Столичната община поддържа и карта на монтираните филтри на комини в райони с особено голяма концентрация на къщи, отопляващи се с твърдо гориво. Филтрите обаче са едва 46 при близо 50 000 домакинства на печки, показват данните в сайта.
На този фон София е получила покана да подготви концепция на проектно предложение и да кандидатства за безвъзмездно финансиране по програма "Хоризонт 2020", съобщиха от Столичната община.
Периодът на изпълнение на проекта е 48 месеца, а участието ще е в партньорство с няколко големи европейски града - Ница (Франция), Вроцлав (Полша) и Корк (Ирландия).
Проектът предвижда изпълнение на демонстрационни проекти с природо-базирани решения, като озеленяване на междублокови пространства, покривно озеленяване, естествено засенчване и др. Такива дейности са залегнали в плана за адаптация към климатичните промени на Столичната община 2019-2025.
Концептуалната идея е да се предоставят научни доказателства за прилагането на природо-базирани решения за справяне с предизвикателствата, свързани с качеството на въздуха и въглеродните емисии в градовете.
В проекта ще участват и изследователски институти и университети, допълват от Общината.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!