Д о 8 пъти над нормата достига замърсяването на въздуха в София. Това отчитат учени от Софийския университет след въвеждането на пилотния проект за проследяване качеството на въздуха чрез дронове.
Допустимата концентрация на фини прахови частици е 50 микрограма на кубически метър. В столицата са отчетените от 15 до 400 микрограма на кубически метър.
Повишени са стойностите на фини прахови частици във въздуха в София
В района на кв. „Филиповци” димът от нерегламентираното изгаряне на различни материали се пренася към „Люлин” заради естествен топлографски наклон.
Според специалисти нивата на замърсяване всекидневно варират спрямо най-различни фактори.
„В различните части от годината различните локации имат различни параметри по отношение на качеството на атмосферния въздух. В София имаме една предразположеност, във връзка с това че самата котловина е с много специфичен характер на определени локации, които са по-податливи на замърсяване”, каза пред NOVA доц. д-р Стелиян Димитров от „Национален център за геопространствени изследвания и технологии" в СУ.
Мръсен въздух: Къде е най-опасно?
Според Стефан Димитров от Airbg.info в зимните месеци температурната инверсия застава като похлупак над София и другите градове от страната, които са заобиколени от планини и хълмове.
В София има разположени сензори на 22 локации, които ежедневно предоставят актуални данни.
От Столичната община отчитат, че автомобилите, камионите и автобусите са основен фактор за замърсяване на местата с по-засилен трафик. В жилищните и по-отдалечени райони замърсяването основно се получава от битовото отопление. В тази връзка общината вече изпълни проект за подмяна на старите топлоуреди на 8 000 домакинства.
Теодора Полимерова от Столичната община припомни, че от Общината са приели уредба за създаване на зони от ниски емисии по отношение на битовото отопление. От началото на следващата година ограничението за използване на твърди горива, основно въглища и дърва, обхваща 9 централни районна. То важи за сгради, разположени по улици, които имат топло преносна или газопреносна мрежа.
Статистиката в световен мащаб показва, че всяка година има близо 2 милиона преждевременни смъртни случаи от заболявания, предизвикани от мръсния въздух.
Васил Терзиев с коментар за мръсния въздух в София
„В най-голям процент, 29% това са сърдечно съдовите заболявания, на второ място е изхимичният инсулт, вече химично дуструктивна белодробна болест и пневмониите са на 3то и 4то място, като заболявания от които се увеличава рискът при замърсяване на въздуха”, каза доц. Нина Янчева, ръководител катедра "Инфекциозни болести".
А за да избегнем рисковете за здравето, експертите заявяват, че с промяната на нашите навици, ще можем да променим и средата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!