Т емпературите и на въздуха, и на морската вода по крайбрежието ще са чувствително по-ниски от тези в Западна България – между 24 и 26 градуса през почивните дни. Вълнението е с тенденция за утихване, което създава опасност от възникване на дънни ями и мъртви течения.
Морето през август се обръща и става коварно.
Ако видите празно и тихо пространство между вълните, не си позволявайте да влизате във водата.
Мястото е мъртвото вълнение. Това е много силно течение, което няма да ви позволи да се върнете на брега, а ще ви завлече доста навътре в морето.
За да излезете от него, не трябва да се съпротивлявате, а да следвате едно просто правило, което може да ви помогне да излезете от прегръдката на водата и да стъпите
отново на суша. Идеята е, че не трябва да се паникьосвате и да се борите с мъртвото вълнение. То “действа” на около 100 метра от брега – това е и разстоянието, на което обикновено може да ви отдалечи. След като усетите, че силата му намалява, започнете да плувате успоредно на брега. В момента, в който можете да го направите и водата не ви връща обратно, насочете се право към плажа, използвайки вълните за помощ.
На плажове с неравно дъно хората са привлечени от местата, които са привидно тихи. Но точно там морето дърпа най- силно. Трябва да се избягват и зоните около скали, защото там почти винаги има мъртво вълнение, казва спасител.
Вълни с височина три метра, морски ями и силен вятър са характерните белези на мъртвото вълнение. Знаците са и когато половината ивица е залята с вода, водорасли, пясък. На един километър навътре в морето, водата е мътна, защото от голяма дълбочина вдига пясъка и водорасли.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!