З апочват проверки в цялата страна с кампанията "Безопасно лято" заради опасни слънчеви очила на пазара.
Офертите започват от примамливите 2.90 за детски модели, 5-6 лева за мъжки и дамски очила. И достигат до няколкостотин лева за очила с логото на популярни световни марки.
Доколко безопасни и качествени са очилата, които се предлагат на прага на лятото, екип на NOVA провери заедно с контролните органи:
Още преди да изискат документите от търговеца инспекторите откриват редица нарушения. От пръв поглед става ясно, че поне около 30% от стоката е без етикет.
Цените на предлаганите очила са символични. Стоката претендира за всички защити, но търговецът не може да обясни – откъде и как е внесена.
"Недопустимо е очила в такъв вид да са на пазара", казва Елена Иванова - инспектор в ДАМТН.
Качеството на предлаганата стока буди съмнение – не само заради ниската цена, но и заради липсата на задължителните етикет и маркировка.
"Това са продукти, които са несъответстващи – има вероятност те да не са изпитани, да не отговарят на европейските норми за безопасност", обясни Мирослав Йотов – "Контрол на пазара" в ДАМТН.
Търговецът не успява да обясни и защо липсват задължителните документи с информация за предлаганата стока. Голяма част от предлаганите модели са и без инструкции на български, което може да се окаже дори опасно за потребителите. Тъй като липсва основна информация за продуктите.
"Единият от рисковете – ако е категория 4 и се използва за шофиране. На следващо място – как да се почистват и с какво да се почистват – какви препарати могат да се използват, така че да не се увреди покритието и да се изпълнят очакванията тези очила да защитят ретината", добавя Мирослав Йотов.
Проверката открива дори детски очила без никакви придружаващи документи и маркировки.
Пазарът изобилства и от ментета, които понякога са доста близо до оригинала и трудно могат да бъдат разпознати дори от контролните органи. А цената невинаги е гаранция за качество. При някои модели тестовете дори откриват остатъчен диоптър.
За всяко едно нарушение търговецът ще плати глоба от 250 до 1000 лева. Така дори само за един чифт – санкцията може да достигне 4 хиляди лева.
Пълна ли е UV-защитата на стъклата може да се установи само със специални уреди чрез тестове в оптиките. През последните години изпитванията показват, че 50% от пробите не отговарят на това, което е обявено.
Още по - голям риск крият и очилата, които се продават онлайн. Там гаранция за защита от вредните слънчеви лъчи няма, а и не може да се провери дали нямат някакви други странични дефекти.
Очаквайте видео
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!