Д нес ще бъде слънчево, около и след обяд горещо. Това съобщиха за Агенция "Фокус" Националния институт по метеорология и хидрология.
Максималните температури ще бъдат между 34 и 39°.
По-късно след обяд над северните и планинските райони ще се образуват купести облаци, на отделни места и купесто-дъждовни и ще превали краткотраен дъжд. Възможни са локални гръмотевични бури и градушки. Вятърът ще е слаб от северозапад, в източните райони от юг-югоизток.
По Черноморието ще бъде слънчево и горещо. Ще духа характерен бриз. Максималните температури ще са 30-33°. Температурата на морската вода е 26-28°. Вълнението на морето ще е 2-3 бала.
Над планините ще е предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност, а до полунощ на места ще превали и прегърми. Вятърът ще е слаб, предимно от изток-североизток, привечер ще се ориентира от север-северозапад. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 29°, на 2000 метра – около 22°.
Атмосферното налягане ще е близко до средното за месеца.
В четвъртък и петък над много райони ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще има краткотрайни валежи и гръмотевични бури. Очакват се локални интензивни валежи и градушки. Температурите ще се понижат и максималните в петък ще бъдат между 27 и 32°.
Юни месец e бил най-топлият в света, откакто се води статистика.
Средната температура се е покачила с 0,1 градуса в сравнение с предишния рекорд от 2016 г. Най-топло е било в Европа, където температурата е била около 2° над нормалната. Западна Европа беше обхваната от рекордни горещини заради поток от топъл въздух, идващ от Сахара. Температурите надхвърлиха с 10° нормалното за сезона в Германия, Северна Испания и Италия. Във Франция беше поставен абсолютен рекорд от 45,9°.
Как да се спасим от жегите
Високите температури могат да причинят слънчев удар, топлинен удар и дехидратация. Това каза Ромуалдас Каминскас от Българския червен кръст /БЧК/ в ефира на "Здравей, България” по NOVA.
При слънчевия и топлинния удар симптомите са сходни - виене на свят и зачервяване на кожата. При слънчевия удар температурата на главата е малко по-висока от тази на тялото, докато при топлинния удар е обратното. При дехидратацията човек усеща сухота в устата, зачервяване, може да се стигне и до припадъци, каза той.
"Първото нещо, което човек трябва да направи е да запази самообладание. Ако може да се различи кое точно състояние му се е случило, но ако не успее, първото, което трябва да направи е да мине на сянка, на проветриво място, да пие много вода. Водата трябва да се пие на малки глътки и трябва да е със стайна температура”, обясни Каминскас.
"Тези, които работят на открито, да стоят повече време на сянка и да пият повече вода. Нормалното количество, което трябва да се изпие на ден е около 2 литра, но, ако човек е дълго време на открито, са необходими 3 литра", посъветва той.
Спортният инструктор Михаела Тодорова уточни, че е добре да се тренира рано сутрин или късно вечер. "В залите може да се тренира по всяко време на деня, тъй като те са добре охладени и няма опасност от прегряване", добави тя.
При тренировка над 30 градуса по Целзий е възможно да се стигне схващания на мускулите, а при температури до 40 градуса може да се стигне до топлинен удар.
Всичко за времето у нас и по света можете да намерите на Sinoptik.bg.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!