З астраховката за градския транспорт върви със закупуването на картата, няма причина да се обвързва с валидирането ѝ. Такова мнение изрази в студиото на "Здравей, България" омбудсманът на България Диана Ковачева.
"Глобата от 3 лв. абсолютно трябва да отпадне.
Радвам се, че председателят на Общинския съвет чу хората и няма да има глоба. Вие вече сте си платили картата и сте редовен пътник. Това валидиране служи само за статистика на общината. Не е редно да бъдат затруднявани хората, особено тези с увреждания", каза тя.
Жалбите за промените в градския транспорт са започнали още от юли 2022 г., коментира Ковачева.
"Талоните с билети за 10 пътувания бяха много удобни за хората, които не ползват често градски транспорт. Няма и карта за 1 линия. Това означава, че ако ползвате само трамвай 7, ще трябва да си купите карта за цялата мрежа. Тоест, ще платите за услуга, която не ползвате. Идеята е да свалим хората от колите, но едва ли ще стане така", твърди омбудсманът.
Ковачева разказа, че много хора се оплакват от това, че когато си валидират картата за градския транспорт
и тя е сложена в едно портмоне с банковата им карта, системата тегли допълнително по 1,60 лв. Оплаквания има и за това, че няма достатъчно пунктове за закупуване на билети.
Диана Ковачева коментира и новите правила при издаване на ТЕЛК решения.
Тя предложи, когато навреме си си подал документите за изтичащо ТЕЛК-ово решение, то да важи до издаването на новото.
"Забавянето е около 5-6 месеца - период, в който хората не получават инвалидна пенсия,
губят възможността за асистент и за безплатни лекарства", обясни омбудсманът.
Целия разговор вижте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!