О мбудсманът Диана Ковачева внесе в Народното събрание промяна в Закона за закрила на детето, с която предлага да се забрани предлагането, продажбата, включително онлайн, и употребата от деца на райски газ.
Започват денонощни проверки за продажбата на райски газ
Ден по-рано общественият защитник изпрати препоръки до министъра на здравеопазването в оставка проф. Асена Сербезова, до председателя на здравната комисия в парламента д-р Антон Тонев и до Комисията за защита на потребителите с настояване за спешни мерки срещу свободната продажба и употреба на райски газ от непълнолетни, който според специалисти се равнява на лека дрога.
„Законопроектът има за цел да се предотврати масовото разпространение и употреба от непълнолетни лица на диазотен оксид, известен като „райски газ“, който се продава свободно и легално и е особено актуален сред непълнолетните“, пише проф. Ковачева в мотивите към законопроекта.
Райският газ - краткотрайно “удоволствие“, но на каква цена
По сигнали и жалби на родители до омбудсмана, райският газ системно се употребява в дискотеки и клубове, а според водещи лекари педиатри, е много опасен при комбинация с алкохол или наркотици.
„Основната опасност е, че райския газ създава нереална представа за действителността, като след неговата употреба има рискове за изпълнение на рутинни действия - ходене, качване на стълби. Лицата, които са го употребили са опасни не само за себе си, но и за околните. Има опасност от халюцинации и изпадане в психоза, дори и води до стимул за самоубийство. Събрани са данни за състояние на силен световъртеж, гадене и повръщане. Особено при децата райският газ влияе върху имунната система и може да доведе до остър недостиг на кислород към органите“, аргументира се омбудсманът.
Диана Ковачева допълва, че има случаи на изтръпване и частична парализа на крайниците, както и данни за диагностицирани с аксонална полиневропатия, включително дегенерация на гръбначния стълб.
„Това е сериозен проблем, който трябва да бъде решен на законодателно ниво. Вече има редица държави, които са отчели рисковете при употребата на райския газ и са предприели действия, които ограничават продажбата му. Ирландия е криминализирала продажбата на райски газ на лица под 18 години, а датското правителство още през 2020 г. след редица обезпокоителни инциденти, е предприело пакет от мерки за ограничаване на продажбата на диазотен оксид на непълнолетни. От месец юни 2021 г. във Франция е забранена продажбата на диазотен оксид на непълнолетни, независимо от опаковката, във всички магазини, публични места и в интерне“, пише омбудсманът.
"По-хубаво от секс": Дрогата, която превръща хората в зомбита
Освен за спешни законодателни промени, омбудсманът настоява и за разгръщането на широка информационна кампания, в която да се включат образователните институции, родителски и пациентски организации, медии и лекари, които да обяснят за опасностите от употребата на диазотен оксид.
„Интернет сайтовете за електронна търговия трябва да посочват забраната за предлагане и продажба на райски газ на непълнолетни лица на интернет страниците си“, категорична е проф. Ковачева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!