Омбудсманът Диана Ковачева настоява да бъде изготвен списък с лекарства, които дават фалшив положителен тест за наркотични вещества. Това съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.
Писмото на Ковачева е изпратено до министъра на здравеопазването проф. д-р Христо Хинков и министъра на вътрешните работи Калин Стоянов.
Омбудсманът предлага да се създаде работна група по въпроса или Експертният съвет към Националния съвет по наркотични вещества да даде експертно становище какво е въздействието на различните лекарства при тест за наркотични вещества и да се състави списък, който да е отворен и да може да се допълва.
За шофьорите - роботизирани системи при проверка на пробите
Според Диана Ковачева различни лекарства от няколко фармакологични групи могат да повлияят на резултата при направен тест за наркотици, тъй като и малки концентрации от тях могат да наподобят някои от забранените наркотични вещества и това е публично известен факт. Сред тези медикаменти са и често използвани без рецепта лекарства – например нестероидни противовъзпалителни средства, аналгетици, деконгестанти, лекарства за суха кашлица, антибиотици, антихистамини, антихипертензивни средства, перорални антидиабетни средства, антидепресанти и антипсихотици, психостимуланти и др.
„В тази връзка намирам, че са непропорционални значителните негативни последици за гражданите от един фалшиво положителен тест, на фона на безобидни според тях лекарства, за които не са наясно с възможността да наподобят наркотично вещество при тест. Още повече, че на практика с оглед последиците се поставя знак на равенство между лице, приело например лекарство за кашлица, и лице, съзнателно приело наркотично вещество и седнало зад волана“, пише омбудсманът.
Денков: България е на едно от челните места по брой убити и ранени на пътя
Ковачева допълни, че употребата на алкохол и наркотици е една от основните причини да продължава войната по пътищата. Според нея гражданите трябва да са официално запознати с възможността приемано от тях лекарство да позитивира тест за наркотици.
Тя подчерта, че препоръката ѝ в никакъв случай не цели оневиняване и сваляне на отговорност от извършителите, а навременно превантиране на възможни престъпления вследствие несъзнателната употреба на лекарства, позитивиращи контролните тестове и да ограничи случаите на съзнателно приемане на психоактивни вещества, към което следва да са насочени усилията на компетентните органи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!