Р азследването по дела за престъпления, извършени от главния прокурор или негов заместник, се провежда от прокурора по разследването срещу главния прокурор или негов заместник, реши парламентът с приетите на второ четене промени в Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/.
Вносител на промените е Красимир Ципов, заместник-председател на ПГ ГЕРБ .
Правната комисия прие да има прокурор, който да разследва главния прокурор
Приетите разпоредби предвиждат
прокурорът по разследването срещу главния прокурор или негов заместник да може да възлага отделни действия по разследването на следовател от следствения отдел в специализираната прокуратура. Прокурорът по разследването срещу главния прокурор или негов заместник може да откаже да образува досъдебно производство, за което следва да уведоми пострадалия или неговите наследници, ощетеното юридическо лице и лицето, направило съобщението.
ВСС не подкрепя създаването на прокурор, който да разследва главния
Отказът може да се обжалва пред специализирания наказателен съд и пред Апелативния специализиран наказателен съд, предвиждат приетите текстове.
Филип Попов от БСП за България определи възможността разследващият прокурор да възлага на прокурор дейности по разследването срещу главния прокурор като "поредната бърза писта за кариерно развитие на следователите от специализираната прокуратура".
Правната комисия каза "да" за прокурор, разследващ главния
Колегата му Крум Зарков посочи, че цялата идея на промените е да се отговори на отдавна известното изискване на Европейския съд по правата на човека по делото Колеви. Зарков бе категоричен, че тази нова фигура е ненужна, неразбираема и няма да бъде ефективна, предвид направените законодателни промени.
Процедурата за избор на кандидат за прокурор по разследването срещу главния прокурор или негов заместник се открива от пленума на Висшия съдебен съвет не по-рано от три месеца и не по-късно от един месец преди изтичането на мандата или в седемдневен срок от настъпване на обстоятелство по невъзможност да изпълнява функциите си.
Това разписаха депутатите с приетите промени, с част от които се изменя Законът за съдебната власт.
Решението за избор е с мнозинство, не по-малко от петнайсет гласа с явно гласуване. Мандатът е пет години без право на втори.
Първоначално имахме идеята прокурорската колегия да номинира кандидата за разследващ главния прокурор, припомни
Красимир Ципов от ГЕРБ, един от вносителите на текстовете. Днес обаче, подчерта той, е записано, че това се прави от пленума на ВСС както и самите кандидати да могат да се самономинират. Така се давало възможност и на съдийската колегия да издигне кандидат.
В срок до три месеца от влизането в сила на допълнението на НПК ВСС провежда процедурата за избор на прокурор по разследването срещу главния прокурор или негов заместник. Той е част от Прокуратурата на Република България, участва в производствата по делата от компетентността му пред специализирания наказателен съд, апелативния специализиран наказателен съд и Върховния касационен съд.
За прокурор по разследването срещу главния прокурор или негов заместник се назначава
обвинител с придобит статут на несменяемост, с високи професионални и нравствени качества, с положителна комплексна оценка "много добра" от последното атестиране, на когото през последните пет години не е било налагано някое от съответните в закона дисциплинарни наказания с влязло в сила решение.
Предложения за кандидатури може да правят не по-малко от шестима от членовете на пленума на ВСС както и кандидатът за заемане на длъжността. Комисията по атестирането и конкурсите и Комисията по професионална етика към прокурорската колегия на ВСС изготвят доклади за професионалните и нравствените качества на кандидатите.
При изтичане на мандата или предсрочното му прекратяване
прокурорът по разследването срещу главния прокурор, подал молба до съответната колегия на ВСС в 14-дневен срок от деня на изтичане или предсрочно прекратяване на мандата, се назначава на заеманата преди избора длъжност, на равна по степен длъжност или на длъжност с една степен по-висока от заеманата.
Когато прокурорът по разследването срещу главния прокурор е във фактическа невъзможност да извърши неотложно действие по разследването, административният ръководител на специализираната прокуратура определя прокурор от същата прокуратура на принципа на случайния подбор, записаха депутатите.
С друго предложение се променя Законът за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство.
По смисъла на този закон сред специфичните служебни дейности на Бюрото по защита при главния прокурор е и лична охрана по реда и условията на НПК. С гласувания текст в пленарната зала "лична" отпада и остава само "охрана".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!