Д епутатите одобриха намаляването на субсидиите за партиите от 11 на 1 лев на получен действителен глас. Промяната стана с приетите на второ четене промени в Закона за държавния бюджет.
Предложението за по-малка партийна субсидия бе внесено от Министерски съвет, а в зала бе подкрепено от 119 депутати. 71 народни представители гласуваха с „против“, а 16 се въздържаха.
Народното събрание също така разреши политическите партии да получават дарения от физически и юридически лица. Текстът бе заложен в преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2019 г., с които се изменя Законът за политическите партии.
Народните представители приеха редакционната поправка, направена от лидера на НФСБ Валери Симеонов. Депутатите въведоха изисквания за юридическите лица, които могат да финансират партиите под формата на дарение. Съгласно текстовете те не могат да бъдат с просрочени публични задължения или да са регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим.
Отпадна предложението на Валери Симеонов за таван на получаваните дарения от 8 млн. лв. за една календарна година. В отрицателен вот зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Драгомир Стойнев заяви, че е гласувал против, защото управляващите са въвели данък корупция за българските фирми. Депутатите също така задължиха общините да предоставят безвъзмездно офиси на политическите формации.
За орязването на държавното финансиране гласуваха всички присъстващи депутати от ГЕРБ и „Воля“. 15 души от групата на ДПС също дадоха подкрепата си за предложение, като само 1 депутат от движението гласува против. Най-шарен бе вотът при „Обединени патриоти“. Там 7 души гласуваха „за“, 1 – „против“ и 15 се въздържаха. Парламентарната група на „БСП за България“ гласува срещи намаляването на субсидията.
По данни на финансовото министерство бюджетната икономия за втората половина на 2019 година ще възлиза на 14,6 млн. лв.
Мнозинството не подкрепи предложението на ДПС за нула лева субсидия, както и предложението на ВМРО за допълнителни 1,5 млн. лева за партиите, за да развиват парламентарната си дейност.
В началото на заседанието депутати си размениха остри реплики и взаимни обвинения в популизъм.
От управляващата партия ГЕРБ се възпротивиха на твърденията на БСП, че не е проведен сериозен дебат
по темата с размера на субсидиите и ги определиха като лицемерие. „Министерският съвет и ние сме заявили, че ще подкрепим това решение за 1 лев. Вие излизате от тази трибуна и лъжете българските граждани, че не сте имали време за този дебат.
Две години и половина сте в парламента, без три месеца. През цялото това време имахте време да запознаете вашите избиратели с визията ви за финансиране на политическите партии“, разкритикува опозицията народният представител Александър Иванов. Той упрекна левицата още за това, че изразява несъгласие размерът на партийната субсидия да стане 1 лев, но не са внесли свое алтернативно предложение.
Социалистите отвърнаха чрез депутата Крум Зарков, който каза:
„Този дебат ще завърши така, както започна – скандално, неприятно, с повече недоизказано,
отколкото казано. Колкото и да се говори последните три-четири седмици по този въпрос, нищо не се каза по същество“. Според него с подхващането на темата за парите на партиите управляващите единствено искат да отклонят общественото внимание от истински важните за обществото проблеми. „Не се забелязаха протестите, свързани с цената на горивата. Не забелязахте протестите на медицинските сестри. Не обръщате внимание на протестите за застрояването на София. Слепи и глухи оставате за онези, които протестират, тъй като Законът за Черноморското крайбрежие е по-строг към тези с палатките, отколкото към тези с багерите“, продължи с обвиненията Зарков. „Предупреждавам ви, ще платите сериозна цена за това. Вие не само започнахте състезание към дъното, вие сте на път да го спечелите“, допълни той от трибуната.
От "Атака" застанаха зад ГЕРБ с аргумента - резултатът от референдума преди две години. "Два милиона и половина български граждани са гласували така и ние не можем да ги пренебрегнем", напомни лидерът на партията Волен Сидеров.
"Събрали сме се тук да градим държава, да поддържаме правов, конституционен ред. А какво правим - надцакваме се по популизъм. Признавате, че бизнесът ще превземе партиите и въпреки това ще го направите. Явно не е, защото народът го иска. В други случаи не се съобразявате с народа. Може би, защото умишлено искате да пуснете бизнеса в политическия живот", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.
БСП като истински матросовци бранят партийната субсидия от 11 лв.
и това е фактът, който ще стане известен на всички български граждани, отговори председателят на ПГ на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова.
Въпреки че
и от ДПС са категорично против орязването на държавното финансиране на партиите,
защото според тях това ще доведе до невъзможност една политическа сила да извършва своята дейност, те продължават да поддържат предложението си за 0 лева партийна субсидия.
Тезата на движението защити народният представител Хамид Хамид, който припомни, че настояването на ДПС включва и въвеждането на т. нар. отворено финансиране на партиите и коалициите, ако те не получават средства от бюджета. „Този модел работи успешно в Америка“, аргументира се той.
На това предложение твърдо се възпротиви Славчо Атанасов от „Обединени патриоти“. Според него отвореното финансиране, което дава възможност на юридическите лица да предоставят средства на партиите, ще доведе единствено до дву или трипартийна система.
„Ще останат само три партии – ГЕРБ, БСП и ДПС“,
заяви Атанасов и допълни: „Отваряте пътя към това“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!