З а цялата 2018 г. са регистрирани само 13 случая на морбили в България, докато само от февруари до април, болните са 431. В същото време доклад на Европейското бюро на Световната здравна организация сочи, че за последните 2 години броят на заболелите от морбили в Европа е нараснал 13 пъти, посочи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев в ефира на „Здравей, България” по NOVA.
В момента тежка епидемия от опасното заболяване има в Македония. През миналата година такава имаше и в Сърбия, където бяха регистрирани хиляди случаи.
Болните от морбили в България през 2018 г. са били основно гастарбайтери, работили по българското Черноморие, отчете проф. Кантарджиев.
„Миналата година имаме само 13 случая на заразените с морбили, което го оценявахме като голям успех, защото това бяха вносни случаи. Главно младежи, които идват на работа в летния сезон по нашето Черноморие. Предупреждавам собствениците на хотели, които наемат младежи от Украйна и Молдова, да си изяснят имунизационния статус на работниците”, заяви проф. Кантарджиев.
Морбили е остро заболяване по-известно като дребна шарка, което е много високо инфекциозно, от 10 неимунизирани 9 биха се разболели, ако бъдат изложени на вируса, поясни проф. Кантарджиев.
„Симптомите са четири дни кашлица, температура, неразположение, секрет от носа, зачервени очи. След 3-4 дни се появяват петна по лигавицата на устата, след което започва обривът. Той обикновено започва зад ушите и обхваща цялото тяло. Всичко това е свързано и с температура”, поясни лекарят. „Ако не си ваксиниран срещу морбили, вероятността да се разболееш е много голяма”.
Здравният експерт заяви, че има остра нужда от млади лекари със специалност подобни заболявания, а възнагражденията за специалистите по инфекциозни болести са с 30% по-ниски от средните в здравеопазването: „Миналата година доказахме, че щамът е D8 от Украйна. За да правим тези неща, обаче, трябва да имаме млади хора”.
Проф. Кантарджиев предупреди също, че трябва навреме да се взимат мерки за унищожаване на комарите.
„Ако не се намали броят на комарите, има голяма опасност от западнонилска треска. Това е вирусна инфекция, предавана от комари, която засяга мозъка. 45 души умряха миналата година в Гърция”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!