С игнал за офроуд в река Велека, дрифтове във вода и запален автомобил в гората в Странджа вдигна на крак и бургаската екоинспекция, която два поредни дни проверява сигналите. Природният парк е използван често от туристи за бивакуване и навлизане в защитения природен парк с високопроходими автомобили, информират в предаването "Здравей, България" по NOVA.
Представител на „Зелена Странджа” случайно се натъква на група туристи с високопроходими автомобили, организирали си уикенд в Странджа. Владимир Димитров става свидетел на офроуд маневри в чистите води на река Велека, което го подтиква да заснеме случващото се.
Забраниха джиповете на Рилските езера, коне ще носят материали в планината
"Стана съвсем импровизирано, нашата група беше на поход, а докато почивахме, те ни направиха шоу. За да ни покажат колко са мощни джиповете и минават през всякакви терени. Да, там има път, но те не минаваха само по съществуващия път", разказа Владимир Димитров.
Джипове продължават да превозват туристи в Рила
Случката се разиграва в местността „Тракийски лагер” в Странджа, част от защитена зона „Натура 2000”. Тя е предпочитана дестинация за много туристи. Разочарованието на еколога идва и от това, че системното замърсяване и липсата на морал в много от туристите представляват проблем за тези, които идват след тях сред дивата природа.
"Няма нищо лошо в бивакуването сред природата. Лошото е, че когато някои от компаниите си тръгнат, след тях остават купища боклуци, които трудно се разграждат", посочи Димитров.
МОСВ започна спешна проверка в Национален парк "Рила"
Той публикува видео и снимки в социалните мрежи, които предизвикват реакция сред екоинспекторите и редица любители на горите.
"От видеоматериала се вижда, че джиповете преминават еднократно през реката. На вчерашната проверка не сме установили наличие на хора. Нямаше нито бивак, нито моторни превозни средства. Не сме констатирали нарушения на оказаното място. На територията на природен парк „Странджа” режимът, който е определен със Закона за защитените територии, забранява бивакуването извън определените за целта места", обясни директорът на РИОСВ-Бургас Детелина Иванова.
Не 200 хиляди - 2 милиона трябва да ходят на Седемте езера годишно!
Проверката обаче установява, че на това място съществуващ горски път пресича реката, а това не било необичайно. "Няма правна норма, която да забранява по горски път на територията на парк „Странджа” да преминават автомобили", добави Иванова.
Защо джипове продължават да возят туристи до Седемте рилски езера
От екониспекцията призоваха туристите да бъдат отговорни към опазването на природата в природния парк и да се възползват от нейните дадености по щадящ начин.
Повече вижте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!