Н арушения на процедурите при възлагане на обществени поръчки и висок размер на просрочени вземания констатира одита на Сметната палата в БАН за периода 2011 и 2012 г.
Констатациите от одита бяха представени на открито за журналистите заседание на Сметната палата.
Според одитния доклад в БАН не е въведена стратегия за управление на риска и риск-регистър.
Бюджетът на БАН за 2011 и 2012 г. е съставен и коригиран съобразно нормативните изисквания като през 2012 г. е взето решение от Общото събрание да се стимулират Институтите с по-добри показатели. Реализираните за 2011 г. приходи са в размер на 27 113 481 лв., през 2012 г. - 42 220 822 лв.
При одита е установен висок размер на невнесени средства от институти и други структурни звена от наеми,
отчетоха извършилите одита експерти. Просрочените вземания на БАН към края на 2011 г. са 1 114 654 лв, а към края на 2012 г. 1 213 397 лв. Предприетите действия за събирането им не са достатъчно ефективни, сочат констатациите.
Одиторите са констатирали редица нарушения при възлагането на обществени поръчки
Съставените актове за нарушенията по ЗОП са 27, връчени на пет института и централното управление на БАН. Актовете са съставени на възложителите и на лицата, които ги представляват, а някои са съставени на членове на комисии, които разглеждат обществените поръчки. Общо 17 преписки са приключили с наказателни постановления, има и постъпила вече санкция от 5000 лв., докато други санкции са обжалвани.
От юридическия отдел на БАН коментираха, че има общо 64 възложители на обществени поръчки, което затруднява процедурите. Причината е в самия Закона за БАН и устава му, според който всички институти са отделни юридически лица.
Нарушения има и при управлението на имотите на БАН
След влизане в сила на Закона за БАН за 266 имота са издадени констативни нотариални актове, но за 171 имота няма издадени актове за собственост.
За част от имотите на БАН има несъответствия между информацията, съдържаща се в регистъра на недвижимите имоти на БАН и нейните самостоятелни звена и в счетоводните регистри при завеждането им по баланси.
При сключване на договорите за наем пък не е осъществен предварителен контрол за законосъобразност. Неправилно са отчитани ремонтите, както и разходите за тях, показва одитът.
Картината е смесена - има и нарушения по ЗОП, но има и наложени добри практики при формирането на бюджетите, обобщи след представянето на данните председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров.
Констатациите от одита ще бъдат предоставени на редица институции, сред които и Комисията за предотвратяване конфликт на интереси. Няма данни за извършено престъпление и затова не препоръчваме да се уведоми прокуратурата, посочиха още одиторите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!