Е вропейският съвет изпрати строго послание към Турция на заседанието си тази нощ в Брююксел, но не възрази срещу свикването на насрочената за понеделник, 26 март, във Варна среща ЕС-Турция.
Преди месец държавните и правителствените ръководители от ЕС решиха, че преценката дали да има среща ще бъде направена непосредствено преди насрочената дата, в зависимост от развитието на отношенията с Анкара.
Борисов за срещата във Варна: Напрегнато ми е, притеснено ми е
В срещата във Варна се очаква да участват председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер, премиерът Бойко Борисов и президентът на Турция Реджеп Ердоган.
Премиерът Борисов съобщи в четвъртък, че в навечерието на разговорите има напрежение и големи очаквания. Той поясни, че целта на срещата ще бъде успокояване на отношенията с Анкара.
Това е може би една от последните възможности да останем в диалог, добави той. Премиерът уточни, че неговата цел е да се постигне продължаване на действието на споразумението ЕС-Турция за миграцията. Борисов допълни, че ще разговаря с Ердоган за задържаните в Турция гръцки войници.
Борисов: Имаме нужда от подредени отношения с Турция
Дни преди срещата Ердоган, с остър тон, обвини ЕС, че не спазва ангажиментите по споразумението за бежанците.
Ердоган към ЕС: Къде са парите за мигрантите
Лидерите на страните от ЕС на срещата в Брюксел вчера осъдиха „продължаващите незаконни действия" на Турция в Средиземно море. Наскоро се случиха инциденти в морето на фона на стари териториални спорове с Кипър и Гърция. Турски военни кораби попречиха на италиански кораб да сондира в кипърски води, турски патрулен катер удари гръцки кораб в Егейско море.
Заключителният документ от срещата "припомня и задължението на Турция да зачита международното право и добросъседските отношения и да нормализира отношенията с държавите членки на ЕС, включително Република Кипър". ЕС изрази и "сериозната загриженост" на 28-те "за продължаващото задържане на граждани на ЕС в Турция".
Ролята на Турция на сирийския фронт също засили напрежението през последните седмици. Някои страни от ЕС призоваха турската офанзива срещу кюрдския анклав Африн да бъде обсъдена в Брюксел в четвъртък вечерта, заяви европейски официален представител.
Турските медии днес информират за срещата на върха в Брюксел, а "Хюриет" пише за "прекрачващ границите удар срещу Турция от Европейския съвет".
"Броени дни преди срещата на 26 март във Варна дойде удар от кипърската гръцка администрация (правителството на Република Кипър, бел.ред.) и Гърция, който ще покачи напрежението по оста Брюксел-Анкара. Под претекст за напрежение във водите край Кипър и в Егейско море дуетът кипърци-гърци предприе маневра срещу Турция, засилваща се все повече през последните дни", посочва изданието, според което резултат от тези действия е и декларацията от Брюксел.
Турските издания открояват и думите на министър-председателя Бойко Борисов, че диалогът с турския президент Реджеп Тайип Ердоган трябва да продължи и че няма причина, поради която срещата във Варна да не се състои. "Сабах" окачествява изказването на Борисов като "критично" важно.
Икономическото издание "Дюня" пък отбелязва, че "бизнес светът е обнадежден от срещата във Варна", която, както изтъква вестникът, е "важна с оглед завръщането на отношенията с ЕС в релсите". Главните очаквания на бизнесмените се отнасят до осигуряването на визова либерализация за турските граждани и до осъвременяването на споразумението за митническия съюз, уточнява "Дюня".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!