„Аз съм българче. Обичам
наште планини зелени,
българин да се наричам –
първа радост е за мене“
Започвам с думите на Иван Вазов от едно от най–емблематичните български стихотворения, защото смятам, че следващите 100 факта за България, които ще прочетете в статията, определено са повод за гордост и би било редно всеки българин да ги знае.
100 факта са безкрайно малко за нашата красива и славна България, но все от някъде трябва да се започне. Подбрала съм факти от няколко области, за да може да се добие представа за нашата страна във възможно най-много сфери.
Някои от тях са ви добре известни, други сигурно ще научите за първи път. Тази статия дава съвсем бегла представа за всички неща, които е хубаво като българи да знаем за страната си. Но пък е една добра основа за едно по–задълбочено проучване.
А вие знаете ли тези 100 факта за България?
- Българската държава е основана от Аспарух през 681 г., по времето в което много от сегашните европейски сили изобщо не ги е имало.
- Знаете ли, че в Карановската селищна могила има останки от абсолютно всички праисторически епохи?
- През 855 г. солунските братя Кирил и Методий създават славянската азбука, от която след това се твърди че Климент Охридски дооформя кирилицата.
- Българите са първите хора, които използват кирилицата, веднага след нейното създаване през IX век.
- В оригиналния вариант на кирилицата има 44 букви, за разлика от сегашната българска азбука с 30 букви.
- Кирилицата се използва в български, беларуски, македонски, руски, сръбски и украински език. Любопитно е обаче, че тя е официалната писменост и на някои неславянски езици, като например алеут, казашки, киргизки, татарски и други.
- Покръстването на българите става през 864 г. под управлението на цар Борис I, който след това приема името Михаил.
- Плиска е не само първата българска столица, но и европейска.
- Първата българска печатна книга се казва „Абагар“. Тя е издадена в Рим през 1651 г. представлява молитвеник и се състои от 5 листа. Има 17 запазени копия в целия свят, като едно от тях се съхранява в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.
- През 1762 г. Паисий Хилендарски написва „История славянобългарска“.
- През 1824 г. Петър Берон издава „Рибен буквар“, който първоначално се е казвал „Буквар с различни поучения“.
- През 1888 г. отваря врати първото висше учебно заведение в България – Софийският университет „Св. Климент Охридски“.
- Първият български роман е „Под Игото“ на Иван Вазов. Издаден е в София от Тодор Чипев и тогава Вазов получава за него хонорар от 20 000 златни лева.
- „Български орел“ е името на първия български вестник, който излиза в Лайпциг през 1846 г. Негов редактор е Иван Богоров.
- Търновското царство на Иван Шишман първо пада под ударите на турците.
- България е под турско робство 482 години. От 1396 г. до 1878 г.
- 3 март е националният празник на България, защото тогава официално се освобождаваме от турското робство през 1878 г. Тогава е подписан Санстефанският мирен договор.
- За първи път Освобождението на България е чествано на 19 февруари (3 март нов стил) 1879г. във Велико Търново. Малко след 9 септември 1944 г. празникът повече не се отбелязва. За официален и национален празник е обявен през 1991г. с решение на Народното събрание и се отбелязва всяка година на 3 март.
- На 6.09.1885 г. е било съединението на Източна Румелия и Княжество България.
- На 22.09.1908 г. е обявена независимостта на България и българският княз приема титлата цар.
- В Копривщица се намира известният мост „Първа пушка“ или още „Калъчев мост“, където гръмва първата пушка на Априлското въстание на 20 април 1876 г.
- Априлското въстание е обявено в къщата на Иван Тутев в Панагюрище на 20 април (3 май) 1876 г.
- По случай 25 години от априлското въстание, Райна Княгиня ушива три знамена, копия на оригиналното. От тях са запазени две – едното е в София, а другото се намира в родната ѝ къща в Панагюрище.
- Най–високият връх в България се намира в Рила – това е Мусала (2925.40 метра над морското ниво). Той е и най–високият на Балканския полуостров.
- Мусала е шестият по височина връх в Европа.
- На връх Мусала се намира най–високата метеорологична станция в цяла Източна Европа. Тя е построена през 1932 г.
- Вторият по височина връх в България е Вихрен (2914 метра). Намира се в Пирин.
- Райското пръскало е най–високият постоянен водопад не само в България, но и на целия Балкански полуостров (124.5 метра). Намира се в Стара планина в парк „Централен Балкан“.
- Златоград е най–южно разположеният град в България. Песента на Валя Балканска, която обикаля в Космоса „Излел Дельо Хайдутин“, възпява реално съществуващ човек от Златоград.
- Княз Александър Батенберг е първият български монарх след Освобождението. Той е роден на 5 април 1857 г. във Верона.
- На 16 април 1925 г. в църквата „Света Неделя“ е извършен един от най–големите и ужасни атентати в нашата история.
- Първият трамвай у нас тръгва в София през 1901 г. по маршрута Централна ЖП гара – площад Славейков.
- Първата ЖП линия в България е пусната от Русе до Варна.
- Русе е и първият град, в който се дават имена на улиците.
- България е на трето място в Европа по брой на археологически паметници след Италия и Гърция.
- Древният български календар е обявен от ЮНЕСКО за най–точен в света през 1976 г.
- Пловдив е най–старият град в Европа и петият в света.
- Първата жена в света, която е участвала във военен полет, е българката Райна Касабова. Това става на 30.10.1912 г.
- България произвежда над 80% от розовото масло в света.
- Розовото масло в чиста си форма e жълто със зеленикав оттенък.
- Думата „мускал“ идва от арабски и означава “тегло”. Един мускал на теория е равен на 4,9844 грама, но в практиката се използват разфасовки в 1, 2, 3 и 5 грама.
- Най–старата сграда в София е Ротондата Свети Георги.
- България е единствената страна в Европа, която не е променяла името си още от самото си създаване.
- Река Дунав е втората по дължина река в Европа след Волга.
- Основният камък на храм–паметник „Александър Невски“ е положен на 3 март 1882 г. Камбанарията има 12 камбани. Най–голямата тежи 12 тона, а най–малката 7 килограма.
- Храм-паметникът „Александър Невски“ е най-голямата църква в България, но и се нарежда на 40-то място от 50-те най-големи църкви в православния свят.
- В село Българи в Странджа планина и до днес е запазена традицията на нестинарския танц.
- Родният град на Васил Левски е Карлово, а на Христо Ботев - Калофер.
- Язовир „Калин“ е най–високо разположеният язовир у нас. Той се намира на цели 2394 метра надморска височина отново в Рила планина.
- В Рила се намира и най – високата хижа у нас – хижа „Иван Вазов“, която е разположена на 2300 метра над морското ниво.
- Статуята на „Света Богородица с младенеца“ в Хасково е в рекордите на Гинес, като най–високата такава. Тя е висока 14 метра, поставена е върху постамент от 17 метра и тежи 80 тона. Това е най–високата статуя на Богородица с младенеца в целия свят.
- Най–дълбоката пещера в България е Колкина дупка и се намира в Помор планина, близо до Своге. Дълбока е цели 408 метра. След като бе измерена през 2017 г. измести от първото място тогавашният първенец Райчова дупка (397 метра дълбочина).
- Най–дългата плажна ивица у нас е цели 12 километра. Това е плаж Шкорпиловци - Камчия.
- Най–малкият град в България е Мелник.
- В село Аврамово се намира най – високо разположената ЖП гара не само в България, но и на целия Балкански полуостров. Тя се намира на 1267.4 метра надморска височина.
- На 1 октомври 1915 г. България влиза в Първата световна война на страната на Германия и губи.
- На 25 ноември 1941 г. България влиза във Втората световна война отново на страната на Германия.
- През месец април 1979 г. се е състоял първият полет на български космонавт – Георги Иванов.
- В Пирин, между хижи Вихрен и Бъндерица се намира най–старото иглолистно дърво в България и едно от най–старите в света. Това е Байкушевата мура. Тя е на 1300 години и е открита от през 1897 г. от Костадин Байкушев, от където идва и името ѝ.
- Най-старото дърво в България е дъб растящ в село Гранит, в околността на Стара Загора. Възрастта му е приблизително 1650 години.
- Пирин планина е най-старият национален парк у нас, като е обявен официално за такъв през 1962 г.. Той е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
- Към Черни връх е било организирано първото масово туристическо ходене, като с това се е поставило началото на организираното туристическо движение у нас. Инициативата е била на Алеко Константинов.
- Първата хижа в България е „Алеко“. Тя е построена през 1924 г. и носи името на българския писател Алеко Константинов.
- Знаете ли, че град Малко Търново се освобождава от турско робство едва през 1913 г.?
- В Странджа има едно малко селце, което се казва Бръшлян. В него има килийно училище, което е единственото в България, в което се е пишело освен на дъски с пясък и на дъски с нагрят восък.
- На 13.01.1915 г. се състои премиерата на първият български филм („Българан е галант“) в кино „Модерен театър“ в София. Филмът е бил черно-бял и ням.
- Първият цифров ръчен часовник в света е разработен от българина Петър Петров.
- Въпреки петте века турско робство, византийско робство и какви ли още не робства, българите запазват своя език и до ден днешен.
- Преди да попадне под османско иго, страната ни е била наистина огромна и велика сила. Тя е опирала на цели три морета – Егейско (Бяло море), Адриатическо и Черно море.
- ЮНЕСКО включва в списъка си цели 9 материални български обекта. Това са Рилският манастир, Казанлъшката гробница, гробницата при Свещари, Несебър, Боянската църква, Мадарския конник, Ивановите скални църкви, Национален парк „Пирин“ и резерват „Сребърна“.
- ЮНЕСКО е избрал и няколко нематериални обекта, които да включи под егидата си. Това са хорът на Бистришките баби, ритуалът „нестинарство“, традицията на производство на „Чипровските килими“ и ритуалът „Сурва“.
- Българската армия е единствената в света, която никога не е губила флаг.
- Най–старото съкровище в целия свят е открито в България. Това е Варненското златно съкровище. То съдържа над 3000 златни предмета.
- Джон Атанасов има български произход и е изобретател на първият компютър в света.
- Българската православна църква е най–старата славянска църква в целия свят. Тя е основана през 870 г.
- Кирилицата е третата официална азбука на Европейския съюз. Това става след като България се присъединява към него на 1 януари 2007 г.
- През 716 г. Тервел и българите спасяват Европа от арабите. Те буквално спират тяхното нашествие пред вратите на Константинопол. Ако не се бяхме намесили, къде ли щеше да е сега Европа? В много западни хроники Тервел е наричан „спасителят на Европа“.
- Тервел е бил удостоен с византийската титла „кесар“. Това е абсолютен прецедент, защото никой друг в българската история не е имал тази чест.
- Първият борец в света с 1500 победи и само 2 загуби е Дан Колов. Многократно са му предлагали да се бие за други държави, но той е отказвал.
- По време на Холокоста единствено България и Дания спасяват своите евреи.
- Националният музикален инструмент на България е гайдата.
- В България има над 15 хиляди тракийски гробници, но повечето от тях дори не са проучвани.
- В България има над 200 минерални извора.
- Най–дългата пещера в България е Духлата. Тя се намира в подножието на Витоша планина и има обща дължина над 15 километра.
- В пещера Магурата, известна с пещерните си рисунки, е открита най–старата рисунка на слънчев календар в цяла Европа.
- В своите произведения Иван Вазов е използвал 40 хиляди думи, за сравнение Шекспир е ползвал около 20 хиляди.
- Антична Сердика се намира в центъра на София под сградите на министерски съвет, ЦУМ и много други. Ако някога е била разкрита напълно, може би сме щели да сме по–посещавана дестинация от Рим.
- На 3 април 1879 година София е обявена за столица на независимата българска държава на заседание на Учредителното събрание в Търново.
- София се сдобива със свой собствен герб едва през 1900 година по повод участието си във Всемирното изложение в Париж.
- Твърди се, че българското кисело мляко е най-доброто в света. Бактерията Lactobacillus bulgaricus се среща само в България.
- Първият българин стъпил на южния полюс е професор Христо Пимпирев. Той е геолог и основател на Българския Антрактически Институт. Благодарение на него България е част от Антарктида.
- Най – големият подземен водопад на Балканите се намира в пещерата „Дяволско гърло“ в Родопите. Той е висок 42 метра.
- Най–големият манастир в България е Рилският манастир.
- Най–голямото естествено езеро в България е „Вая“ или по – известно като Бургаското езеро.
- Най–големият български остров на река Дунав е Персин.
- Цар Ивайло е бил единственият човек без благородническа кръв, който се е качил на престола през средните векове. Това важи не само за България, но и за цяла Европа.
- Първата българска банкнота е отпечатана на 1 август 1885 г. в Санкт Петербург и е била с номинал от 20 лева. Днес тя се съхранява в Габрово и има сериен номер 000001.
- Известната фраза „3 лева на цяло.“ не е случайна. Имали сме такава банкнота, но за кратко от 1952 г. до 1962 г.
- Райна Княгиня е едва на 20 години, когато Георги Бенковски ѝ предлага да ушие знамето за Априлското въстание.
- Най-великото ни футболно постижение си остава четвъртото място на световното първенство по футбол в САЩ през 1994 г.
Още от автора:
Дом на митичен герой или реален човек, а името му означава „весел“ и „стръмен“
Красота и спомен за величие: Крепостта Хисарлъка край Кюстендил
Между легендите и истината: Домът на Дракула край Брашов
Древната перла, разкриваща Кюстендил "като на длан"
“И ние сме дали нещо на света“: Четирима позабравени, но велики българи (ЧАСТ 4)
Последният дом на Севт III - „Голямата косматка“ край Казанлък
Мистичният Татул – светилището на боговете в Родопите
Красота, романтика и великолепие: Царското величие Евксиноград
Магията на Румъния: Приказните замъци Пелеш и Пелишор
Съветите на една майка и „книжен плъх“: Как да отгледаме читател
“И ние сме дали нещо на света“: Позабравените велики българи (ЧАСТ 3)
Абагар – какво пише в първата българска книга
Мистерия на хиляди години: Тайните на Розетския камък
Седем от най-странните и красиви книжарници по света
Ефес – историята на един древен град, изпълнен с мистерия
Тайните на остров Мурано и венецианското стъкло
Невероятната история на Фаберже и неговите шедьоври
Романтика и красота: Градът на Ромео и Жулиета
Четири позабравени, но велики български постижения
„Ахилион“ - дворецът на една императрица с добра душа, но с тъжна съдба
В света на Ван Гог: Как е живял художникът и защо е отрязал ухото си?
Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?
Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"
Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев
Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C
Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време
Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул
Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга
Древна и красива България: Античният град с име на богиня
Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина
Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети
„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско
Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби
Тайните на Белоградчишките скали
Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет
Чудесата на България: Ивановски скални църкви
Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска
Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?
Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“
Мистериите на траките: Казанлъшката гробница
Владетел или бог - кой е Мадарският конник?
Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари
Тихото гнездо на една кралица в България
Вила Армира - мистерия и изящество от римско време
Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!