Г лавният прокурор внесе искания за снемане имунитета на народните представители от „Воля“ Веселин Марешки, Кръстина Таскова и Пламен Христов.
Исканията се основават на доказателства от разследване на Окръжна прокуратура - Варна, образувано на 12.12.2014 г. за изнудване.
Веселин Марешки сам се отказа от имунитета си
Главният прокурор поиска снемане на имунитета на трима депутати
Цацаров поиска имунитета на депутат, блъснал човек
Според тях в периода от есента на 2012 г. до края на 2015 г. в градовете Варна, Добрич, Видин, Плевен и София народният представител Веселин Марешки е заплашил 7 собственици на аптеки с увреждане на имущество и други противозаконни действия с тежки последици за тях.
Целта на Марешки е била да ги принуди да му прехвърлят дялове от управляваните от тях търговски дружества или да прекратят търговската си дейност.
В някои случаи и искал да принуди собствениците на аптеки да се задължат да купуват при неизгодни условия лекарства от неговия склад за лекарствени продукти.
Според прокуратурата доказателствата сочат, че Марешки е заплашвал, че чрез целенасочен административен натиск, като извършване на тенденциозни проверки от приближени нему служители от Изпълнителната агенция по лекарствата и чрез нелоялни търговски практики, ще доведе до фалит аптеките на заплашваните и ще ги принуди да преустановят дейността си.
В два от случаите, в София, той е действал заедно с народния представител Пламен Христов, а в друг, с Кръстина Таскова.
Според обвинението в края на 2011 г. предприемачът и в момента народен представител е взел решение да осъществи монопол на пазара за лекарствени продукти на територията на страната.
През 2012 г. стартира осъществяването на тази негова идея. Като с изключително съществено значение за това е, че през есента на същата година за директор на Изпълнителна агенция по лекарствата /ИАЛ/ е назначен д-р Евелин Благоев, който е съпруг на служителка на Марешки.
След това, според прокуратурата, новият директор е назначил множество служители в тази агенция, за които има доказателства, че не притежават необходимия ценз.
„Всички лица, които са били назначени в този период от време като служители на ИАЛ, са имали преди това професионален опит в бензиностанции, супермаркети, в магазини за мобилни услуги“, каза Арнаудова.
„В резултат на тези назначения реално Марешки е имал възможно да осъществява административен натиск върху аптекарите“, обясни Арнаудова.
Набелязани са били обекти, собственици на аптеки и аптечни вериги с по няколко обекта. Административният натиск се е осъществявал като са били изпращани служители на ИАЛ да извършат проверки.
После е следвала среща с предложение към собствениците на тези аптеки да прехвърлят половината от собствеността си на дружества, посочени от Марешки. Тези оферти са били придружени със заплахи. Една от тях е била за откриване на т. нар. „наказателни аптеки“ в близост, които са продавали лекарствата на цени с 10% по-ниски от доставните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!