Н ародните представители в 48-ото Народно събрание приключиха с разглеждането и гласуването на промените в Изборния кодекс. 

Гласуването на промените мина в протести пред Народното събрание, спорове между депутатите, както и дълги и изморителни заседания, в едно от които депутатите дори слушаха химна. За разлика от вчерашното заседание, което продължи над 18 часа, днешното не успя да продължи чак толкова дълго, но все пак приключи след 19:00 часа.

Ударният ремонт на Изборния кодекс - вече на финал. След заседание, продължило до 3 часа през нощта, днес депутатите отново се очаква да гласуват до късно. След спорната хартиена бюлетина, скандалите поеха към другите промени, като „Продължаваме Промяната” и ДПС почти стигнаха до бой.

Рашидов свиква извънредно заседание на парламента

Депутатите дебатираха, гласуваха и бавеха с  процедурни хватки. Когато в полунощ 1-ви декември отстъпи място на 2-ри, поискаха да чуят химна, предаде NOVA.

„12 часа е, от групата на „Възраждане” искаме да пуснете химна на Република България”, предложи Цончо Ганев.

„Трябва да видим чисто технически. Нямам плеър пред себе си. Ако не, ще го пусна от своя телефон”, посочи председателстващият заседанието Росен Желязков.

Час и половина след химна, от „Продължаваме Промяната” поискаха прекратяване на заседанието. След като това не беше прието, последва проверка на кворума и се регистрираха 34 души.

„Ако мислите, че е нормално Изборният кодекс на България да бъде обсъждан с 34 човека в 2 ч. през нощта - това за мен е пълно безобразие”, смята Кирил Петков от ПП.

Председателстващият Кристиан Вигенин предложи да спрат с гласуването, но да продължи дебатът по текстовете.

„Няма да ви осигурим комфорта да си отидете да спите вкъщи, а ние да говорим на празна зала. Никакви кристали няма, ето само водичка пием”, обясни Асен Василев от ПП.

В 2 часа през нощта беше направен Председателски съвет. „Разбрахме се да поработим още малко”, каза Вигенин.

Протоколите от машините няма да са част от протоколите на СИК

Нов сблъсък в парламента: Този път заради машините за гласуване​

В 3 часа заседанието приключи, за да продължи днес там, където спря. С нови скандали - един от тях заради  предложението флашките от машините да не се прехвърлят от секционните към районните избирателни комисии.

„Мотивация, която да прикрива информацията от машините напълно, да създава възможност за злоупотреби и реално стойността на машините в така приетия Изборен кодекс, почти няма никакъв смисъл”, смята Петков.

„Стана ясно, че крайната, истинската цел е била пълното ликвидиране на машинното гласуване и машинното отчитане на българските гласоподаватели”, каза Надежда Йорданова от ДБ. От ДПС и ГЕРБ не се съгласиха с обвиненията.

„Те лъжат, като излизат на тази трибуна. Със своята лъжа се опитват да си прикриват срама, защото избягаха от тази зала, вместо да гласуват”, посочи Мустафа Карадайъ от ДПС.

„За разлика от вас, не смятаме, че СИК са организирани престъпни групи, не смятаме, че това са масово неграмотни, некомпетентни, тъпи хора, които трябва да бъдат обиждани от вас”, е мнението на Радомир Чолаков от ГЕРБ.

Близо 18-часов маратон в НС: Смесено гласуване, видеонаблюдение в СИК (ОБЗОР)

Гласуването с хартия постави под въпрос съставянето на кабинет в 48-ия парламент

Поредицата спорове доведе и до моменти на изостряне на напрежението. Въпреки че гласуваха още вчера връщането на хартиената бюлетина, пререканията между депутатите по темата продължиха и днес.

„Това все едно е да си земеделец, да работиш години наред, в даден момент да си купиш трактор и после пак да ползваш мотика”, обясни Владимир Табутов от ПП.

„Вие мотика виждал ли сте? Работил ли сте с такова нещо? Знаете ли как се използва? Знаете ли, че има определени операции в земеделието, в които мотиката не може да се замени с никаква механизация”, попита го Димитър Аврамов от ДПС.  

Очаква се след приемането и на последните текстове от Изборния кодекс да стане ясно дали президентът Румен Радев обмисля да наложи вето. Самият той заяви, че първо ще изчака всичко да бъде прието.

Какво гласуваха депутатите?

Вече ще можем да избираме между хартиената бюлетина и гласуване с машина. Данните от флашките от машините няма да се прехвърлят от секционните избирателни комисии към районните. Разписките от машините ще се броят ръчно, тоест, няма да се използва софтуерът за броене. Броенето ще е под видеонаблюдение.

Запазва се броят от 40 заявления, необходим за откриване на секция в чужбина, както е сега. Отпадна идеята това да става при 100 подадени заявления. Депутатите създадоха Район „Чужбина”, но без яснота колко мандата ще дава той.

Без промяна в броя на членовете на Централната избирателна комисия - те остават 15, а не 25, каквито идеи имаше. Общественият съвет към ЦИК се запазва.

Един мъж пита приятел: - Какви са ти отношенията с комшийката? Май сте доста гъсти? - Ааа, само на "здравей-здрасти". - И само това? -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Лавров: Русия ще продължи да атакува обекти, използвани от украинската армия

Лавров: Русия ще продължи да атакува обекти, използвани от украинската армия

Свят Преди 5 часа

Руският външен министър оправда ракетния удар в Киев, при който загинаха най-малко 12 души

21-годишен младеж издъхна пред дискотека в Хаджидимово

21-годишен младеж издъхна пред дискотека в Хаджидимово

България Преди 6 часа

Лекарите от МБАЛ „Иван Скендеров“ потвърдиха смъртта, причините остават неясни

16-годишен пострада с електрическа тротинетка в Гоце Делчев

16-годишен пострада с електрическа тротинетка в Гоце Делчев

България Преди 8 часа

Тийнейджърът е транспортиран с медицински хеликоптер в София

„Ще ми липсваш. Ще боли“: Почина дядото на Джъстин Бийбър

„Ще ми липсваш. Ще боли“: Почина дядото на Джъстин Бийбър

Свят Преди 9 часа

Джъстин Бийбър загуби любимия си дядо Брус Дейл

Рупърт Гринт от „Хари Потър“ стана татко за втори път

Рупърт Гринт от „Хари Потър“ стана татко за втори път

Любопитно Преди 10 часа

36-годишният актьор се появи с дългогодишната си приятелка Джорджия Груум и бебето им

Откриха мъртва известна немска писателка

Откриха мъртва известна немска писателка

Свят Преди 10 часа

Александра Фрьолих е намерена убита по-рано тази седмица

Броят на загиналите в Газа вече е 52 243 души

Броят на загиналите в Газа вече е 52 243 души

Свят Преди 11 часа

Министерството на здравеопазването не за първи път прави подобна ревизия

Промяна в част от градския транспорт заради пропадането в локалното на бул.„Цариградско шосе“

Промяна в част от градския транспорт заради пропадането в локалното на бул.„Цариградско шосе“

България Преди 11 часа

Превозните средства на градският транспорт ще се движат с променени маршрути

Инцидент в парка в Стара Загора, пострада дете

Инцидент в парка в Стара Загора, пострада дете

България Преди 11 часа

По време на “Панаир на доброто” една от конструкциите на сцената се срутва и наранява малкия участник

„Стига мълчание и несправедливост": Родители на жертви от Кочани изразиха гнева си срещу властите

„Стига мълчание и несправедливост": Родители на жертви от Кочани изразиха гнева си срещу властите

Свят Преди 12 часа

Опечалените семейства проведоха голям протест в Кочани на 26 април с искане за справедливост за смъртта на своите деца

Опит за кражба от Батановския манастир

Опит за кражба от Батановския манастир

България Преди 12 часа

Крадците са разбили входната врата и касата за дарения, но в нея не е имало пари

Доналд Тръмп-младши разговаря с Вучич и със сръбски бизнесмени в Белград

Доналд Тръмп-младши разговаря с Вучич и със сръбски бизнесмени в Белград

Свят Преди 13 часа

Това е второ посещение на сина на американския президент в Сърбия в рамките на месец и половина

<p>Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата &bdquo;Три морета&ldquo; във Варшава</p>

Президентът Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“ във Варшава

Свят Преди 13 часа

Събитието на високо равнище ще бъде съпътствано от бизнес форум

<p>Какво става в&nbsp;Днепропетровска област, загинал и ранено дете</p>

Руска атака с дрон в украинската Днепропетровска област, има загинал

Свят Преди 13 часа

Нанесени са щети по две жилищни сгради в Павлоград, както и по обекти в други градове в областта

Вечерята на кореспондентите в Белия дом - без Тръмп и в помрачено настроение

Вечерята на кореспондентите в Белия дом - без Тръмп и в помрачено настроение

Свят Преди 13 часа

По традиция президентите на САЩ присъстват на тези вечери

Путин предложи помощ на Иран след мощната експлозия

Путин предложи помощ на Иран след мощната експлозия

Свят Преди 13 часа

Най-вероятната причина за инцидента, станал на пристанище до южния град Бандар Абас, е взрив на химически материали