У становени са 109 тона заразено пилешко месо от Полша, които са конфискувани, а общо от този производител в страната са влезли 544 тона.
Това съобщи министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева пред журналисти в парламента.
Тя добави, че останалите количества или са изтъргувани към други пазари, или са преработени термично.
Нито един килограм от охладеното пилешко месо с произход Полша не е влязло за консумация, респективно за покупка от потребителя, каза министърът.
То е било закупено от различни оператори, които го предоставят за съответна преработка с цел реализация на пазара, но преработката е термична, т.е. в този смисъл рискът за здравето не е съществувал, допълни тя.
Министър Танев обясни, че са получени не 16, а общо 17 сигнала по системата за уведомяване на ЕК за наличие в мрежата на пилешко месо - охладено, с произход Полша, и тези нотификации засягат няколко страни, където полският производител е продал своята стока. Първият сигнал пристига в края на март. Това, което е направила БАБХ след получаване на всеки от сигналите, е проверка по хранителната верига за наличност на птиче месо с произход Полша и около 109 тона от установени наличности по всички тези нотификации за иззети, съобщи Танева.
По думите й след 29 октомври т.г. са пристигнали десет от нотификациите, т.е. има интензитет. От тези 17 сигнала 15 засягат един и същ полски производител. Продукт на този полски производител е продаден поне в още седем европейски страни, освен в България. Този продукт е за последваща обработка, поради което БАБХ няма задължението да уведомява потребителя, обясни Танева. Тя посочи, че, за съжаление, по европейски регламент, МЗХГ не може да изнесе информация нито за името на производителя, нито за имената на българските оператори, които са закупили тази стока.
Танева съобщи, че от преди няколко дни, след последния сигнал, се правят проверки на всяка партида на този полски производител, която влиза за продажба в България. Нямаме правомощия да забраним този производител да внася в България, това може да направи полския контролен орган, обясни още министърът.
Темата беше коментирана по-рано днес
Основната причина за салмонела е недобре съхранена храна. Ако тя се държи на стайна или висока температура, микробите се размножават. Ако продуктът е в хладилник и след това мине през висока термична обработка, няма проблем за хората.
Това коментира в ефира на "Здравей, България" по NOVA проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
"Салмонелозата представлява токсикоинфекция, голяма група микроби, която се намира в много от храните", поясни той.
"Ако сме пипнали заразено пиле и докоснем друго месо, което се съхранява на топло, след няколко часа вече то ще е опасно за ядене. Опушеното месо също крие риск", каза още Кантарджиев.
Той допълни, че през последния месец няма завишаване на броя на заболелите от салмонела. По думите му микробът предизвика стомашно-чревни проблеми. И заяви още, че контролираме разпространението на бактерията по два начина – чрез термичната обработка и добавяне на консерванти.
"Салмонелата е най-опасна за деца и бременни жени", предупреди Кантарджиев.
В четвъртък от Агенцията по храните съобщиха, че над 100 тона пилешко месо със салмонела от Полша е достигнало българския пазар и до трапезата на българина.
Над 100 тона пилешко месо със салмонела у нас
Част от месото е иззето, засега няма данни за заболели от салмонелоза потребители.
Темата коментира и д-р Сергей Иванов от Асоциация "Активни потребители" в ефира на БНТ.
По думите му БАБХ е закъсняла с действията си.
"Контролният орган на БАБХ няма нито един открит случай на салмонела, а всичко се случва, ако други страни ни предупредят", посочи Иванов.
Той прогнозира, че по-голямата част от внесеното заразено месо вече е изконсумирано.
"Малко предистория - става въпрос за нотификацията от 2 декември, за последния месец има 7 нотификации, пристигнали от Полша. Не знам за коя партида става въпрос и от всяка партида колко е пристигнало. При всички положения БАБХ закъсня драстично с предупрежденията", подчерта д-р Сергей Иванов. Според него през изминалата седмица само в София има 8 доказани случая на болни от салмонелоза, което е доста над обичайния брой, особено за този сезон.
Това е 19-ият случай на предупреждение за салмонела, пристигнала с храни от ЕС само за тази година. Д-р Сергей Иванов е убеден, че основният проблем е, че системата за предупреждение не сработва, а за да сработи - БАБХ трябва да изпълнява мониторингова програма с лабораторни тестове.
Салмонелата е класически микробиологичен замърсител по храните. В случая става въпрос за подвид на салмонелата, който е по-слабо виролентен и предизвиква хранителни разстройства, допълни д-р Иванов.
Дете откри игла в пържола: Шега, отмъщение или друго
Десетки деца заразени със салмонела от бебешко мляко
Милиони яйца иззети от магазини в 8 страни в Европа
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!