О ткакто притежавам „Къщата с ягодите“, единствената ми цел е била този прекрасен паметник на софийската архитектура да бъде съхранен в оригиналния си вид и да възстанови изцяло своя блясък. Всяко конкретно и обосновано предписание на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) за изпълними мерки по решаване на конструктивните проблеми на сградата ще бъде взето предвид. Това се казва в изявление до медиите на собственика на къщата, намираща се на ул. „Сан Стефано“ 6 в София – Валентин Златев.
Коментарът му е във връзка с обществената реакция и протестът срещу подготвяния основен ремонт на сградата и опасенията, че тя ще бъде напълно разрушена.
В текста шефът на „Лукойл България“ уверява, че няколко отделни експертизи са стигнали до заключението, че сградата има тежки конструктивни проблеми.
Ето пълния текст на изявлението:
„По повод безпрецедентния шум, повдигнат през последните предизборни дни около Къщата с ягодите, която имам честта да притежавам, бих искал да заявя следното: От момента, в който преди 3 години придобих собствеността върху къщата на „Сан Стефано“ 6, до днес, единствената ми цел е била този прекрасен паметник на софийската архитектура да бъде съхранен в оригиналния си вид, да възстанови изцяло своя блясък и да продължи още десетилетия да изпълнява функцията си на фамилна сграда.
За изпълнението на тази задача бе привлечен екип от отлични специалисти в областта на архитектурата и строителството, който да прецени най-добрите начини за това. От самото начало на процеса инвестиционният проект се е движил винаги неотменно според законовите и нормативни изисквания – във всяка процедура, по всяка стъпка, през всички инстанции.
Досега са направени няколко отделни експертизи на текущото състояние на сградата. Всяка от тях е стигнала до едно и също заключение: че
къщата има тежки конструктивни проблеми,
дължащи се както на материалите, използвани при нейното строителство през 30-те години, така и на неадекватни ремонтни и строителни дейности, извършени от предишни нейни собственици през 90-те години.
Искам изрично да отбележа, че тези неадекватни намеси – включително етажни достроявания и пристройки, са
ставали с разрешението на бившия Институт по паметниците на културата,
който очевидно тогава не е отдавал особено внимание на запазването на автентичността на това архитектурно бижу.
Понастоящем единствената инстанция, или по-скоро част от нея, която не приема заключенията на направените досега експертизи, са няколко експерти от наследника на въпросния институт – НИНКН.
Поради това бе направена още една независима експертиза, чиито заключения са били представени пред Експертния съвет към Министерството на културата и която е потвърдила изводите на предишните. Дори и след нея неназовани експерти от НИНКН продължават да твърдят, че има други начини за разрешаване на конструктивните проблеми, без обаче да посочват какви, нито да гарантират с името, авторитета и подписа си, че въпреки мнението на пет екипа от специалисти-инженери и строители, къщата е достатъчно конструктивно стабилна.
Проектантският екип и аз, като инвеститор, сме изпълнили абсолютно всички препоръки от различните инстанции по проблема,
как сградата да запази автентичния си архитектурен вид, като в същото време да отговаря на съвременните норми и изисквания за жилищна сграда. Ние обаче няма как да се съобразим с несъществуващи предписания, колкото и намеци за други, корупционни пътища за решение да ни бъдат отправени,
колкото и протести да бъдат организирани и колкото и да бъде експлоатирана предизборно темата.
Като инвеститор заявявам, че всяко конкретно и обосновано предписание на НИНКН за изпълними мерки по решаване на конструктивните проблеми на Къщата с ягодите ще бъде взето предвид“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!