Ж ителите на Гърмен отново излязоха на протест, който прерастна в шествие.
Той протече мирно. Организаторите се обявиха против зачестилите кражби в района и незаконните постройки в ромския квартал „Кремиковци”.
Според статистиката обаче от началото на годината са регистрирани четири кражби в региона. „Тук битовата престъпност е много по-малка от други населени места”, заяви Георги Костов, главен секретар на МВР.
Местните обявиха, че
ще протестират, докато ромите не бъдат изселени.
Според тях напрежението се създава заради усещането за безнаказаност.
Протестът започна около 18 ч. пред сградата на общината и се отправи към мястото на сблъсъците от събота вечер.
В знак на недоволство срещу резултатите от срещата с вътрешния министър Румяна Бъчварова и главния секретар на МВР Георги Костов, протестиращите отново блокираха за кратко пътя към селото и ромската махала. Градусът на напрежението се покачи, но до сериозни сблъсъци не се стигна.
Денят в Гърмен премина спокойно,
като единствените знаци за напрежение бяха засиленото полицейско присъствие пред общината и намиращата се на отбивката за квартал „Кремиковци“ кола на жандармерията.
Полицейското присъствие в Гърмен остава засилено, съобщиха от МВР след разговорите на министър Румяна Бъчварова и главния секретар Георги Костов с представители на местната власт, протестиращите и ромите. Стана ясно, че е започнала проверка на адресните регистрации, но не се знае къде могат да бъдат преместени обитателите на незаконни постройки.
Жандармерията ще бъде в района, докато е необходимо, но в разумни граници, каза директорът на Областна дирекция на МВР-Благоевград – старши комисар Христо Разсолков.
По-рано днес
депутатите разчетоха различни причини за случващото се в Гърмен
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов смята, че става дума за битов скандал и неадекватна политика на местната власт, а проблемите са наслагвани с годините.
Ситуацията в Гърмен е доказателство, че няма никаква политическа стабилност, коментира социалистът Атанас Мерджанов. „Натрупаните през годините тежки икономически социални диспропорции, неравенства, неспазване на законодателството, очевидно чакат само една малка искрица, за да се стигне до непоправимото, не дай си Боже. Естествено, че ако има политическо заиграване, то би трябвало да бъде санкционирано от българското общество, от всяка една политическа партия, категорично“, заяви Мерджанов.
Според Корман Исмаилов от Реформаторския блок с наближаването на местните избори, е възможно подобни ситуации да зачестят.
По думите на Радан Кънев това е пореден случай на изостряне на етническото напрежение.
Валери Симеонов от Патриотичния фронт (ПФ) директно обвини ДПС за ситуацията в Гърмен. „Причините идват от дългогодишното създаване на група хора, които са облагодетелствани да не спазват закона, за да гласуват за ДПС“, заяви той.
Али Осман Имамов обаче нарече обвиненията на ПФ спекулация. „Тези роми не гласуват за ДПС. От около 400 избиратели, само 10% – 40 души, са гласували за ДПС. Няма политически елемент. Това, което се случва в Гърмен, не е прецедент, а е симптом на влошени отношения между етническите групи в България“, заяви той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!