В. А. от Бяла, Русенско, е професионална приемна майка, и отглежда в дома си две деца.
Първото дете тя приема на 16 март 2009 г. Момиченцето тогава е на година и 4 месеца и е от семейство, в което за него не са полагани почти никакви грижи.
Детето идва мръсно, недохранено, подтиснато и неконтактно. Днес то вече е с изключителен напредък в развитието си - жизнено, чисто и спретнато, говори и контактува свободно с хората.
На 17 март 2010 г. при В. А. е настанено още едно момиченце - на година и 7 месеца.
Детето пристига в дома й като първото - мръсно, гладно и уплашено. Само месец след това промяната е коренна - момиченцето е чисто, спретнато, нахранено и обичано.
При контакт със семейството би ви учудила създадената атмосфера. Витални и изпълнени с позитивизъм, отношенията между деца и приемна майка са толкова добронамерени и естествени, все едно са били заедно цял живот.
Самата приемна майка е позитивен, знаещ, можещ и добронамерен човек - в живота й няма притеснения за бъдещето. Уверена е, че ще отглежда тези деца докато е необходимо и има потенциала и желанието да помогне и на други.
Днес, докато В. А. отглежда двете деца с много любов и внимание, цялата общественост в Бяла им се радва - хората помагат с дрехи, с положително отношение и подкрепа, а служителите от Дирекция "Социално подпомагане" в града оказват постоянна подкрепа на приемната майка.
От началото на тази година се осъществява проект на "Мобилтел" "Приеми дете. Създай бъдеще" в партньорство със социалното министерство, Националната мрежа за деца (nmd.bg), Българския дарителски форум (dfbulgaria.org) и Държавната агенция за закрила на детето (sacp.government.bg).
В рамките на проекта компанията ще предоставя всеки месец в продължение на една година по 100 лева на 100 нови приемни семейства, приели в дома си деца, лишени от родителска грижа. За семействата, приели дете с увреждане финансовата подкрепа ще бъде удвоена.
В проекта ще бъдат включени семейства, които са заявили желание да станат приемни родители след 1 януари 2012 г. и които бъдат утвърдени по подбора, предвиден от Закона за закрила на детето.
Желаещите да станат приемни родители могат да подават своите заявления в дирекция "Социално подпомагане" в населеното място, в което живеят (адреси).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!