Това гласува днес парламентът на първо и второ четене по предложението за промяна в Закона за здравното осигуряване, внесено от депутатите Ваньо Шарков и Мартин Димитров от Синята коалиция.
В противен случай здравноосигурените българи на практика нямаше да могат да напуснат страната, ако не покажат картата на границата.
Мотивът на вносителите е, че елементът на задължителност нарушава правото на свободно придвижване на българските граждани, гарантирано от Конституцията и международните актове, по които сме страна.
Съгласно Закона за българските документи за самоличност всеки българин има право да преминава границите само с идентификационен документ - лична карта, що се отнася до страните членки на ЕС, посочват депутатите.
Според тях европейската здравна карта трябва да бъде препоръчителна, тъй като с нея се повишава здравната сигурност на сънародниците ни в чужбина.
Председателят на здравната комисия в парламента Лъчезар Иванов също посъветва тя да се носи.
По думите му материалното състояние на българите не е толкова добро, че да са в състояние при нужда да платят кеш за здравна услуга в страните от ЕС.
Документът е необходим и за да могат хората да докажат, че са платили здравните си вноски.
Повече за ЕЗОК, за правата по нея и начина на издаването й прочетете в сайта на НЗОК тук, на страницата EZOK.bg, както и на тел. 080014800.
"Целта е да е 100% сигурно, че българският гражданин ще получи безплатна медицинска помощ при улеснена процедура в случай на възникнал здравен проблем в чужбина, за което обикновените застраховки няма да са достатъчни.
Дори и сега според
статистиката малцина си правят медицински
застраховки преди пътуване, но и в този
случай те не са истинска алтернатива
на ЕЗОК", твърдяха от здравното
министерство през януари.
Те покриват
само определен период и видове риск, но
в никакъв случай всички потенциални
проблеми. За разлика от тях, ЕЗОК се
издава за цяла година.
Медицинските
застраховки обаче покриват допълнителни
услуги, които не се включват в обхвата
на ЕЗОК, обясниха застрахователи,
цитирани от "24 часа".
По думите
им докато европейската карта важи само
в държавните и общински болници,
застрахователната полица покрива
помощта и в частни здравни заведения.
Освен това тя можело да се сключва и за
по-дълъг срок, вкл. за година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!